Anaerobic Jar LAJ-A12 with 3.5 L capacity has PMMA transparent, smooth surface jar design. High quality O-ring is used to make tight sealing between jar and lid. Adopted with quick snap-shut coupling, enables quick connection to the system in a one soft move. The number of gas packs needed may vary in brands and pack size, required to create anaerobic condition in the jar.
Buy Now View Catalog| Type | Hermetic type |
| Capacity | 3.5 L |
| Contents | 1 stack of 18 dishes (90 to 100 mm diameter) |
| Petri dish holder | 15/25 R |
| No of Gas packs | 2-3 no. |
| Time taken | 2 to 4 hours (to attain anaerobic condition) |
| Material | PMMA material |
| Clamp | Colored stainless steel clamp |
| Quick snap-shut coupling | Yes |
| Packaging dimension (L×W×H) | 245 × 215 × 495 mm |
| Gross weight | 3.0 kg |
| HS Code | 3926909090 |
| Accessories no. | Name |
| 1 | Anaerobic Jar |
| 2 | Jar Lid |
| 3 | Culture Plate Holder |
| 4 | Clamp |
Used in anaerobic incubation of bacterial cultures for research and testing across microbiology, biotechnology, pathology, virology and other fields.
Type : Hermetic type
Time taken (to attain anaerobic condition) : 4 hours
O-ring : Yes
Type : Hermetic type
Capacity : 2.5 L
Contents : 1 stack of 12 dishes (90 to 100 mm diameter)
Type : Hermetic type
Capacity : 1.5 L
Contents : 1 stack of 06 dishes (90 to 100 mm diameter)
Type : Hermetic type
Time taken (to attain anaerobic condition) : 4 hours
O-ring : Yes
Type : Pumping type
Time taken (to attain anaerobic condition) : 3 to 5 mins
O-ring : Yes
| Type | 6 beakers, desktop |
| Acrylic round beaker Capacity | 1.0 L |
| Acrylic round beaker Dimension | 110 mm diameter, 180 mm height |
| Type | 4 beakers, portable |
| Acrylic round beaker Capacity | 0.6 L |
| Acrylic round beaker Dimension | 95 mm diameter, 130 mm height |
Talk to us?