Anaerobic Jar LAJ-B11 is a hermetic type anaerobic jar with 3/15 R petri dish holder. Featuring PMMA transparent material with extremely smooth surface along with excellent airtight performance and avoidance of any undue leakage. Designed with conventional O-rings and screw clamp to ensure a more positive seal. Equipped with snap-shut gas supply coupling for easy connecting.
Buy Now View Catalog| Type | Hermetic type |
| Time taken (to attain anaerobic condition) | 4 hours |
| O-ring | Yes |
| Contents | 3 stacks of 08 dishes (ф9-10 cm) |
| Petri dish holder | 3/15 R |
| Material | PMMA material |
| Clamp | Colored stainless steel clamp |
| Quick snap-shut coupling | Yes |
| Packaging dimensions (L×W×H) | 370×370×370 mm |
| Gross weight | 6 kg |
Anaerobic Jars are used for anaerobic incubation (anaerobiosis) of bacterial cultures for research and testing across the fields of microbiology, biotechnology, pathology, virology and CDC.
Type : Hermetic type
Time taken (to attain anaerobic condition) : 4 hours
O-ring : Yes
Type : Hermetic type
Capacity : 3.5 L
Contents : 1 stack of 18 dishes (90 to 100 mm diameter)
Type : Hermetic type
Capacity : 1.5 L
Contents : 1 stack of 06 dishes (90 to 100 mm diameter)
Type : Pumping type
Time taken (to attain anaerobic condition) : 3 to 5 mins
O-ring : Yes
Type : Hermetic type
Capacity : 2.5 L
Contents : 1 stack of 12 dishes (90 to 100 mm diameter)
| Type | 6 beakers, desktop |
| Acrylic round beaker Capacity | 1.0 L |
| Acrylic round beaker Dimension | 110 mm diameter, 180 mm height |
| Type | 4 beakers, portable |
| Acrylic round beaker Capacity | 0.6 L |
| Acrylic round beaker Dimension | 95 mm diameter, 130 mm height |
Talk to us?