Anaerobic Jar LAJ-B20 is a hermetic type jar comprising transparent jar and lid with 25 R petri-dish holder. Features PMMA material with extremely smooth surface and excellent air tight performance. Designed with strong jar-lid clamp construction and O-ring sealing, this anaerobic jar is adopted with quick snap-shut coupling, enables one swift move connection to system. With colored stainless-steel clamp and power electro-static painting, it is shock and impact resistant with durability and convenience for experimental management.
Buy Now View Catalog| Type | Hermetic type |
| Time taken (to attain anaerobic condition) | 4 hours |
| O-ring | Yes |
| Contents | Single stack of 12 dishes (ɸ90 to 100 mm) |
| Petri dish holder | 25 R |
| Material | PMMA material |
| Clamp | Colored stainless-steel clamp |
| Quick snap-shut coupling | Yes |
| Packaging dimensions (L×W×H) | 245×215×395 mm |
| Gross weight | 2.5 kg |
Anaerobic Jars are used for anaerobic incubation (anaerobiosis) of bacterial cultures for research and testing across the fields of microbiology, biotechnology, pathology, virology and CDC.
Type : Pumping type
Time taken (to attain anaerobic condition) : 3 to 5 mins
O-ring : Yes
Type : Hermetic type
Capacity : 3.5 L
Contents : 1 stack of 18 dishes (90 to 100 mm diameter)
Type : Hermetic type
Capacity : 2.5 L
Contents : 1 stack of 12 dishes (90 to 100 mm diameter)
Type : Hermetic type
Capacity : 1.5 L
Contents : 1 stack of 06 dishes (90 to 100 mm diameter)
Type : Hermetic type
Time taken (to attain anaerobic condition) : 4 hours
O-ring : Yes
| Type | 4 beakers, portable |
| Acrylic round beaker Capacity | 0.6 L |
| Acrylic round beaker Dimension | 95 mm diameter, 130 mm height |
| Type | 6 beakers, desktop |
| Acrylic round beaker Capacity | 1.0 L |
| Acrylic round beaker Dimension | 110 mm diameter, 180 mm height |
Talk to us?