Vertical Autoclave LVA-H10 is a microcomputer control system based top loading sterilizer with 35 L capacity, 134°C sterilization temperature, and 0.22 MPa working pressure. With fully stainless steel structure of 304 SS with superior corrosion resistance property, it offers direct heating via immersed copper tubes as heating element. Features include LCD display with touch keypad, hand wheel type quick open door structure with silicone rubber seal, two stainless steel baskets, auto discharge mechanism, auto shut off with beep reminder, and alarm system to provide protection against over-temperature and over-pressure. Easy to operate vertical autoclave finds wide applications across life science, medicine, food, pharma, and other industries.
Buy Now View Catalog| Capacity | 35 L |
| Working sterilization temperature | 134°C |
| Working sterilization pressure | 0.22 MPa |
| Adjustment of Temperature | 105°C to 134°C |
| Maximum working pressure | 0.23 MPa |
| Timer range | 0 to 99 min / 0 to 99 hr 59 min |
| Control Precision: Temperature | ≤ ± 1°C |
| Digital display | LCD Display |
| Maximum power consumption | 2.5 kW |
| Power supply | AC 220 V 50 Hz |
| Chamber dimension (Φ × D) | 318 × 450 mm |
| Dimension (L × W × H) | 450 × 450 × 1010 mm |
| Packaging dimension (L × W × H) | 570 × 550 × 1150 mm |
| Net weight | 56 kg |
| Gross weight | 72 kg |
Vertical Autoclave designed for biochemistry, pharmaceutical industry, health care industry, food and brewery industry, biotechnology, microbiology, medicine and scientific research, for sterilization of media, materials, glassware and other materials.
Labtron Vertical autoclaves are manufactured keeping in mind the client’s requirements in research laboratories, hospitals & clinics and food & beverage sectors. These units are equipped with dual scale numerical pressure gauge to indicate temperature and pressure of the system.
Capacity : 120 L
Chamber Volume : 480×660 mm
Working Sterilization Temperature : 134°C
Capacity : 75 L
Chamber Volume : 400×600 mm
Working Sterilization Temperature : 134°C
Capacity : 120 L
Chamber volume : 480 × 660 mm
Working Temperature : 134℃
Capacity : 75L
Sterilization Temperature : 134 °C
Sterilization Pressure : 0.22 Mpa
Capacity : 150 L
Sterilization Temperature : 134 °C
Sterilization Pressure : 0.22 Mpa
Capacity : 50 L
Sterilization Temperature : 134 °C
Sterilization Pressure : 0.22 Mpa
Capacity : 35 L
Chamber Volume : 318×450 mm
Working Sterilization Temperature : 134°C
Capacity : 150 L
Chamber Volume : 510×740 mm
Working Sterilization Temperature : 134°C
| Type | Vertical; constant temperature heating box type |
| Door opening | Manual |
| Capacity | 120 L |
| Type | Vertical; constant temperature heating box type |
| Door opening | Manual |
| Capacity | 80 L |
| Volume of Chamber | 18 L |
| Working temperature | 126 ℃ |
| Heating mode | Electrically / LPG heated |
| Volume of Chamber | 24 L |
| Working temperature | 126 ℃ |
| Heating mode | Electrically / LPG heated |
Horizontal autoclaves manufactured by us are designed with two pressure gauges to indicate inner and interlayer pressure with interlock device for safety. These units are composed of corrosion resistant stainless steel and equipped with silicon rubber to prevent steam leakage.
| Capacity | 300 L |
| Sterilization Temperature | 134 °C |
| Sterilization Pressure | 0.22 Mpa |
| Capacity | 120 L |
| Working temperature | 105 °C to 134 °C |
| Sterilization temperature | 139 °C |
We offer Medical autoclave with user-friendly features which will not only sterilize the medical tools but can also be used for sterilizing medical waste prior to disposal with respect to the standards of municipal solid waste management.
| Capacity | 17 L |
| Sterilization Time | 4 - 18 mins |
| Sterilization Temperature | 121 °C / 134 °C |
| Capacity | 14 L |
| Sterilization Time | 4 - 18 mins |
| Sterilization Temperature | 121 °C / 134 °C |
| Capacity | 80 L |
| Door type | Rectangular, single door |
| Chamber material | Anti rust aluminum alloy |
| Capacity | 120 L |
| Door type | Rectangular, single door |
| Chamber material | Anti rust aluminum alloy |
Talk to us?