Vertical Autoclave LVA-I12 has microprocessor controlled system and LCD display with touch key pad to show sterilization time temperature and working status. Vertical autoclave is designed keeping safety interlock in mind which do not allow door to open until there is no pressure in the chamber. Composed of stainless steel SUS304 with in-built water tank. It is a top loading sterilizer which provides safe, economic and effective sterilization of laboratory instruments.
Buy Now View Catalog| Capacity | 75 L |
| Sterilization Temperature | 134 °C |
| Sterilization Pressure | 0.22 Mpa |
| Chamber Dimension ( Φ × D ) | 388 × 530 mm |
| Timer Range | 0 - 999 min |
| Number of sterilizing baskets | |
| Heat Average | ≤ ± 1 ℃ |
Vertical autoclave has applications in Biochemistry, pharmaceutical Industry, medicine and health care industry, Biotechnology, Microbiology and scientific research & development.
Labtron Vertical autoclaves are manufactured keeping in mind the client’s requirements in research laboratories, hospitals & clinics and food & beverage sectors. These units are equipped with dual scale numerical pressure gauge to indicate temperature and pressure of the system.
Capacity : 75 L
Sterilization Temperature : 115 to 129 °C
Sterilization Pressure : 0.165 MPa
Capacity : 110 L
Number of baskets : 3
Sterilization temperature : 105 °C to 138 °C
Capacity : 100 L
Chamber volume : 440 × 650 mm
Working Temperature : 134℃
Capacity : 75 L
Chamber volume : 400 × 600 mm
Working Sterilization Temperature : 134℃
Capacity : 100 L
Chamber volume : 440 × 650 mm
Working Sterilization Temperature : 134℃
Capacity : 50 L
Sterilization Temperature : 115 to 129 °C
Sterilization Pressure : 0.165 MPa
Capacity : 120 L
Chamber Volume : 480×660 mm
Working Sterilization Temperature : 134°C
Capacity : 50 L
Chamber Volume : 340×550 mm
Working Sterilization Temperature : 134°C
We offer Medical autoclave with user-friendly features which will not only sterilize the medical tools but can also be used for sterilizing medical waste prior to disposal with respect to the standards of municipal solid waste management.
| Capacity | 14 L |
| Sterilization Time | 4 - 18 mins |
| Sterilization Temperature | 121 °C / 134 °C |
| Capacity | 17 L |
| Sterilization Time | 4 - 18 mins |
| Sterilization Temperature | 121 °C / 134 °C |
| Capacity | 120 L |
| Door type | Rectangular, single door |
| Chamber material | Anti rust aluminum alloy |
| Capacity | 80 L |
| Door type | Rectangular, single door |
| Chamber material | Anti rust aluminum alloy |
| Type | Vertical; constant temperature heating box type |
| Door opening | Manual |
| Capacity | 80 L |
| Type | Vertical; constant temperature heating box type |
| Door opening | Manual |
| Capacity | 120 L |
Horizontal autoclaves manufactured by us are designed with two pressure gauges to indicate inner and interlayer pressure with interlock device for safety. These units are composed of corrosion resistant stainless steel and equipped with silicon rubber to prevent steam leakage.
| Capacity | 120 L |
| Working temperature | 105 °C to 134 °C |
| Sterilization temperature | 139 °C |
| Capacity | 300 L |
| Sterilization Temperature | 134 °C |
| Sterilization Pressure | 0.22 Mpa |
| Volume of Chamber | 24 L |
| Working temperature | 126 ℃ |
| Heating mode | Electrically / LPG heated |
| Volume of Chamber | 18 L |
| Working temperature | 126 ℃ |
| Heating mode | Electrically / LPG heated |
Talk to us?