-86 °C Ultra Low Temperature Upright Freezer LUF-C20 is an upright type freezer comes with 100 L capacity and offers temperature range -40 to -86˚C and -86˚C cooling performance. Features with microprocessor controlled system with interior digital temperature display to show various parameters simultaneously. Designed with direct cooling system and manual defrost mode, equipped with eco- friendly refrigerant Mixture gas, Built-in high-precision microcomputer temperature control system and platinum resistor temperature sensors. It offers high or low temperature alarm, Door open alarm and Keyboard lock, password protection function to prevent arbitrary adjustment of operating parameters.
Buy Now View Catalog| Cabinet type | Upright |
| Capacity | 100 L |
| Temperature range | -40 to -86˚C |
| Ambient temperature | 16 to 32˚C |
| Cooling performance | -86˚C |
| Refrigerant | Mixture gas |
| Defrost Mode | Manual |
| Cooling method | Direct cooling |
| Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Climate class | N |
| Insulation thickness | 90 mm, R:115 mm |
| Compressor | 1 pc. |
| Alarm system | High and low temperature, high ambient temperature, Power failure, Low battery, Sensor error, Main board communication error, System failure, Condenser cooling failure, Door ajar, Built-in data logger USB failure |
| External material | Steel plates with spraying |
| Inner material | Stainless steel |
| Shelves | 1 (stainless steel) |
| Door look with key | Yes |
| External Lock | Yes |
| Access Port | 1pcs. Φ 25 mm |
| Casters | 4 |
| Data Logging / Interval/ Recording Time | USB/Record every 10 minute / 2 years |
| Backup Battery | Yes |
| Rated power | 950 W |
| Input power | 1100 W |
| Rated current | 4.75 A |
| Power consumption | 9.2 kWh/24h |
| Power supply | 220 to 240 V /50 Hz |
| Internal dimension | 450 × 439 × 514 mm |
| External dimension | 1074 × 751 × 820 mm |
| Package size | 1200 × 863 × 991 mm |
| Net weight | 145 kg |
| Gross weight | 227 kg |
Upright Freezers is used in scientific research, cryogenic test on special materials, blood plasma cryopreservation, low temperature resistance test on biological materials, vaccines, biological products and military products, etc. and Suitable for use in research institutions, the electronic industry, the chemical industry, hospitals, the health & disease prevention system, laboratories in colleges & universities, military enterprises, etc.
Labtron provides wide zone of freezers with microprocessor-based temperature controller to maintain uniform temperature and alarm system for safe usage. Designed with adjustable stainless steel shelves to provide maximum storage space.
Cabinet type : Upright
Capacity : 528 L
Temperature range : -40 to -86˚C
Cabinet type : Upright
Capacity : 1008 L
Temperature range : -40 to -86˚C
Cabinet type : Upright
Capacity : 778 L
Temperature range : -40 to -86˚C
Cabinet type : Upright
Capacity : 678 L
Temperature range : -40 to -86˚C
Cabinet type : Upright
Capacity : 858 L
Temperature range : -40 to -86˚C
Cabinet type : Upright
Capacity : 218 L
Temperature range : -40 to -86˚C
Cabinet type : Upright
Capacity : 398 L
Temperature range : -40 to -86˚C
We are a leading supplier of freezers to various industries. Our freezers are designed with double silicon gasket seal inner door which prevents loss of cold air and 72 hours battery backup for printer and controller display.
| Cabinet | Chest |
| Capacity | 58 L |
| Cooling Performance | -105°C |
| Cabinet | Chest |
| Capacity | 118 L |
| Cooling Performance | -105°C |
| Cabinet Type | Chest |
| Capacity | 128 L |
| Temperature Range | -120°C to -164°C |
Labtron manufactures freezers of wide ranges and supreme quality which suits the different requirements of customers. Our freezers are user friendly, reliable and ensure safe preservation of all kinds of biological samples.
| Cabinet type | Chest |
| Capacity | 258 L |
| Temperature Range | -110 to -150°C |
| Cabinet type | Chest |
| Capacity | 128 L |
| Temperature Range | -110 to -150°C |
As a leading supplier of freezers, we are committed to provide uninterrupted services to our customers. Our highly freezers are made up of supreme quality stainless steel which requires less maintenance.
| Cabinet | Chest |
| Capacity | 118 L |
| Cooling Performance | -135°C |
| Cabinet | Chest |
| Capacity | 58 L |
| Cooling Performance | -135°C |
We manufacture extensive range of freezers with advanced technology suited to different industries. Our -25°C Chest Freezers deliver high performance and ensure safe storage of your samples. These are used in various sectors including clinical, biological and pharmaceutical industries
| Cabinet type | Chest |
| Capacity | 226 L |
| Temperature Range | -10 to -25°C |
| Cabinet type | Chest |
| Capacity | 358 L |
| Temperature Range | -10 to -25°C |
Talk to us?