Dry bath incubator LDBI-A30 is a compact and versatile chilling/ heating dry bath incubator that consists of high quality peltier plate. It is reliable and easy-to-use instrument with integrated fault detection feature, over temperature protection device and electronic calibration feature.
Buy Now View Catalog| Temperature range | |
| Temperature control range | RT. (-30) °C - 100°C |
| Temperature setting range | (-10) ℃ - 100 ℃ |
| Temperature accuracy | ≤ ± 0.3 °C |
| Temperature uniformity | ≤ ± 0.3 °C |
| Temperature stability | |
| Block quantity | |
| Heating time | ≤ 10 min (25°C ~ 100°C) |
| Cooling time | ≤ 10 min (100°C ~ 25°C) / ≤ 25 min (from room temp. to under it 30°C) |
| Display accuracy | 0.1°C |
| Time range | 1 min - 99 hr. 59 min |
| Auto warming | Yes |
| Auto running | Yes |
| Auto heating | Yes |
| Auto resume to run | Yes |
| Multi points running | Yes (Max. 5 points) |
| Multi points running circularly | Yes (Max. 99 times) |
| Voltage | AC 110 V - 220 V / 50 - 60 Hz |
| Power | 150 W |
| Fuse | 250 V / 3A / ɸ5 x 20 |
| Dimension (L x W x H) | 260 x 195 x 150 mm |
| Net weight | 4.5 kg |
| Gross Weight | 4.5 kg |
| Model | Diameter of test tube | Capacity |
| DBA-23 | 0.2 ml | 96 |
| DBA-24 | 0.5 ml | 54 |
| DBA-25 | 1.5 ml | 35 |
| DBA-26 | 2.0 ml | 35 |
| DBA-27 | 0.5 ml + 1.5 ml | 15 + 20 |
| DBA-28 | 0.2 ml | 96 |
| DBA-29 | 5 ml | 24 |
| DBA-30 | 10 ml | 15 |
| DBA-31 | 15 ml | 12 |
| DBA-32 | 50 ml | 6 |
Dry bath incubator can be used in sample preparation, sample coagulation, enzyme-substrate reaction and DNA amplification. It is also used for ligation reaction and storing oocytes.
Temperature range : RT. 5°C ~ 160°C
Temperature accuracy : ± 0.5 °C at 40 °C ; ± 1 °C at 120°C
Temperature uniformity : ± 0.5 °C
Temperature range : RT. 5°C ~ 100°C
Temperature setting range : 0 °C - 100 °C
Temperature accuracy : ≤ ± 0.3 °C
Temperature range : RT. 5°C ~ 100°C
Temperature accuracy : ≤ ± 0.3°C
Temperature uniformity : ≤ ± 0.3 °C
Temperature range : RT. 5°C ~ 130°C
Temperature accuracy : ± 0.5 °C at 40 °C ; ± 1 °C at 120°C
Temperature uniformity : ± 0.5 °C
| Capacity | 350 L |
| Illumination type | 3-side illumination |
| Illumination source | Fluorescent lamp |
| Capacity | 250 L |
| Illumination type | 3-side illumination |
| Illumination source | Fluorescent lamp |
| Control System | Microprocessor control system + Siemens PLC |
| Display | LCD display with touch screen control panel |
| Time for creating anaerobic state in sample chamber | < 5 minutes |
| Control System | Microcomputer control system |
| Display | LCD display with button-press keypad |
| Time for creating anaerobic state in sample chamber | < 5 minutes |
| Capacity | 24 cards |
| Temperature range | RT+5°C to 60°C |
| Temperature accuracy | ± 0.5°C |
| Capacity | 150 L |
| Temperature range | 0 to 60°C |
| Accuracy | ± 0.5°C |
| Capacity | 100 L |
| Temperature range | 0 to 60°C |
| Accuracy | ± 0.5°C |
This wide range of cooling incubators is available in different temperature ranges and it is suitable to serve for preservation of culture medium, serum, medicine as well as micro-organism training and environmental testing, etc.
| Shelves | 3(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | (-20) ℃ ~ 65 ℃ |
| Shelves | 3(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | (-10) ℃ ~ 65 ℃ |
Talk to us?