Microwave Digestion System LMWD-A11 is designed for smooth operation experience with great value for money and are compact making it ideal virtually for any laboratory setting. It is programmable, easy to use, low maintenance units with an exceptional feature of its outer material which is explosion proof making it safe for users.
Buy Now View Catalog| Cavity | 48 L Resonant Cavity |
| Teflon Coating | 10 |
| Power Output | 1600 W |
| Digestion Method | 50 preinstalled methods, programming 100 method |
| Max. Temperature | 305 ℃ |
| Temperature range | - 40°C - 305° |
| Temperature Accuracy | ± 1 ℃ |
| Temperature Sensor | Optical fiber sensor |
| Running Abnormal Monitoring | Yes |
| Pressure accuracy | ± 0.01 Mpa |
| Max pressure | 80 Mpa |
| Vessel Pressure Capacity | 80 MPa |
| Vessel Quantity | 1 - 12 / batch |
| Vessel Volume | 100 mL |
| Microwave Cavity | SS316 with 10 layer Teflon |
| Cooling Method | Forced Air Cooling |
| Interface | USB RS 232 |
| Wi-Fi Module | Optional |
| Display | 7" LCD screen |
| Control mode | Touch screen |
| Power Supply | 220 VAC ± 10 % 50 Hz |
| Detection Of Abnormal Voltage | Yes |
| Video Monitoring | Yes |
| Dimensions | 520 × 593 × 660 mm |
| Weight | 67 kg |
Used in the food, textile, plastic, geology, metallurgy, coal, bio-pharmaceutical, petrochemical, environmental monitoring, wastewater treatment, battery manufacturing, cosmetics and other fields.
Labtron’s range of microwave digestion system provides an unparalled experience of safety and performance for your routine protocols with dependability. Fabricated with an aspiration of reliability, user friendliness and work place efficient, its cutting edge design and resilience brings an increased output to your work environment.
Sample quantity : 18 per batch
Chamber volume : 100 ml
Rotation mode : 360° continuous rotation
Cavity : 48 L Resonant Cavity
Teflon Coating : 10
Power Output : 1600 W
Vessel Quantity : 6
Temperature Monitoring System : Contactless IR Sensor, scan monitoring for each vessel
Temperature Controlling Range : 50 to 400℃
Sample quantity : 12 per batch
Chamber volume : 100 ml
Rotation mode : 360° continuous rotation
Vessel Quantity : 12
Temperature Monitoring System : Contactless IR Sensor, scan monitoring for each vessel
Temperature Controlling Range : 50 to 400℃
Vessel Quantity : 8
Temperature Monitoring System : Contactless IR Sensor, scan monitoring for each vessel
Temperature Controlling Range : 50 to 400℃
Vessel Quantity : 10
Temperature Monitoring System : Contactless IR Sensor, scan monitoring for each vessel
Temperature Controlling Range : 50 to 400℃
Power : 220 - 240 VAC 50 / 60 Hz 8 A
Microwave Frequency : 2450 MHz
Installed Power : 1800 W
Talk to us?