Severity: Warning
Message: fopen(/var/cpanel/php/sessions/ea-php74/ci_session94c77c0a930ec80515e7cbe1df79318f760412ef): failed to open stream: Disk quota exceeded
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 176
Backtrace:
File: /home/danish786/public_html/labtron.uk/application/controllers/Website.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/danish786/public_html/labtron.uk/index.php
Line: 318
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_start(): Failed to read session data: user (path: /var/cpanel/php/sessions/ea-php74)
Filename: Session/Session.php
Line Number: 143
Backtrace:
File: /home/danish786/public_html/labtron.uk/application/controllers/Website.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/danish786/public_html/labtron.uk/index.php
Line: 318
Function: require_once
Severity: Warning
Message: imagejpeg(./captcha/1779323115.jpg): failed to open stream: Disk quota exceeded
Filename: helpers/captcha_helper.php
Line Number: 330
Backtrace:
File: /home/danish786/public_html/labtron.uk/application/helpers/common_helper.php
Line: 364
Function: create_captcha
File: /home/danish786/public_html/labtron.uk/application/controllers/Website.php
Line: 191
Function: generate_captcha
File: /home/danish786/public_html/labtron.uk/application/controllers/Website.php
Line: 50
Function: productdetail
File: /home/danish786/public_html/labtron.uk/index.php
Line: 318
Function: require_once
LMF-B30 model of Muffle Furnace is a microprocessor controlled furnace with steel sheet housing material and is efficiently designed for minimal space requirement in the laboratory. With heating elements such as Fe-Cr-Al embedded into bricks, K and S type thermocouple and optimum insulation properties, it is ideal for maximum or continuous working temperature of 1100°C. It is accurate in measuring and controlling the temperature and is equipped with instantaneous energy consumption indicator, calculator for average working temperature and descriptive error indicator.
Buy Now View Catalog| Max. Temperature | 1100 °C |
| Capacity | 10 L |
| Heating Program | 2 step |
| Thermal Rate | 3 °C - 20 °C |
| Heating element | Fe-Cr-Al |
| Program Memories | 2 |
| Thermocouple Type | K Type |
| Heating Element Placement | Embedded into brick walls |
| Inner Insulation Material | Insulating Fire Brick |
| Front Face Insulation Material | Insulating Fire Brick |
| Door Insulation Material | Ceramic Fibre Board |
| Housing Material | Steel Sheet |
| Housing Coating | Epoxy powder coating |
| Chimney | Standard |
| Element Heating Element Protection | Quartz Tube |
| Lockable Door Handle | Sidewards |
| Temperature Control Accuracy | ± 1 °C (can vary at low temperatures) |
| Measurement Accuracy | ± 1 °C |
| Inner Volume Temperature Homogenity | ± 10 °C |
| Max. Current | 13 A |
| Power | 3.000 W |
| Inner Chamber Dimension (W x H x D) | 200 x 180 x 300 mm |
| Product Outer Dimension (W x H x D) | 496 x 648 x 695 mm |
| Gross Dimension (W x H x D) | 556 x 855 x 708 mm |
| Net Weight | 50 kg |
| Gross weight | 67 kg |
| Sr. No. | Accessory |
| 1 | High Temperature Gloves |
| 2 | Tongs |
| 3 | Alumina Crucibles |
| 4 | Metal Crucibles |
| 5 | Alumina Combustion Boats |
| 6 | Ceramic pipes |
| 7 | Extra Thermocouples |
| Max. Temperature | 1300 °C |
| Capacity | 5 L |
| Heating Program | 2 step |
| Max. Temperature | 1300 °C |
| Capacity | 5 L |
| Heating Program | 4 step |
| Max. Temperature | 1250 °C |
| Capacity | 5 L |
| Heating Program | 2 step |
| Max. Temperature | 1250 °C |
| Capacity | 5 L |
| Heating Program | 4 step |
| Max. Temperature | 1200 °C |
| Capacity | 5 L |
| Heating Program | 4 step |
| Max. Temperature | 1200 °C |
| Capacity | 5 L |
| Heating Program | 2 step |
| Max. Temperature | 1500 °C |
| Capacity | 3 L |
| Heating Program | 4 step |
| Max. Temperature | 1500 °C |
| Capacity | 3 L |
| Heating Program | 8 step |
| Max. Temperature | 1400 °C |
| Capacity | 3 L |
| Heating Program | 4 step |
| Max. Temperature | 1400 °C |
| Capacity | 3 L |
| Heating Program | 8 step |
Talk to us?