Water distiller LSWD-A20 is a single reservoir distillation unit with automatic flow-control. Stainless steel construction aids to produce germ-free distillate. Narrow piping connects heater column to heat exchanger for optimal distillate quality. Light switch indicator signifies the operating status of the unit. Branched valve control guides flow passage for safe use.
Buy Now View Catalog| Capacity | 5 L/hr |
| Water consumption | 1:10 |
| Configuration | Automated control |
| Water type | Regular water |
| Power |
220 V ; 2.5 kW Single phase |
| Dimensions | 365 × 368 × 845 mm |
| Weight | 9 kgs |
Used in laboratory, organic chemistry lab, fermentation and medical industry to produce industrial grade highly treated and distilled water suitable for laboratory usage.
Capacity : 5 L/hr
Water consumption : 1:10
Configuration : Standard control
Capacity : 10 L/hr
Water consumption : 1:10
Configuration : Automated control
Capacity : 20 L/hr
Water consumption : 1:10
Configuration : Automated control
Capacity : 20 L/hr
Water consumption : 1:10
Configuration : Standard control
Capacity : 10 L/hr
Water consumption : 1:10
Configuration : Standard control
| Water discharge | 1600 ml/ h |
| Input power | 3.0 kW |
| Outer dimension | 700 × 340 × 800 mm |
Talk to us?