Portable X-Ray machine LPXM-A11 is 5 kW portable high frequency X-ray system. It KV adjusting ranges from 40 kV to 110 kV, Continuous adjustment step 1 kV and offers 0.01 s to 4 s exposure time range. Equipped with double digital loops and accuracy control method of simulation. Features with X-ray tube Focus: 0.6/1.8 mm and Anode heating capacity: 40 KJ. The 5 kW digital portable high frequency x ray machine for medical diagnosis, use for human limbs checking, diagnosing, especially used in the wild flow places, battlefield, playground, pet clinic, rescue diagnosis etc.
Buy Now View Catalog| Input power | Voltage AC 220 V ± 22 V, frequency 50/60 Hz ±1 Hz; Power capacity: ≥5 kVA Inner resistance ≤0.5 Ω |
| Maximum output power | P = 100 kV × 50 mA= 5 kW |
| Nominal power | 50 kV,100 mA,0.1 s,5 kW |
| Frequency | ≥40 kHz |
| KV adjusting range | 40 kV to 110 kV, step adjustment is 1 kV |
| mA adjusting range | 20 mA to 100 mA |
| mAs adjusting range | 0.2 mAs to 200 mAs, shifted adjustment |
| Exposure time range | 0.01 s to 4 s |
| X -ray tube | Focus: 0.6/1.8 mm, Anode heating capacity: 40 KJ |
| Dimension | 290 × 260 × 230 mm |
| Weight | 18.8 kg |
| Accessories no. | Name |
|---|---|
| 1 | Remote control |
| 2 | Aluminum box |
| 3 | Stand machine frame |
Portable X-Ray machine is used in X-Ray machine for medical diagnosis, use for human limbs checking, diagnosing, especially used in the wild flow places, battlefield, playground, pet clinic, rescue diagnosis etc.
Input power : Voltage: AC 220 V ± 22 V Frequency: 50/60 Hz ± 1 Hz Power capacity: ≥5 kVA Inner resistance ≤0.5 Ω
Maximum output power : P = 110 kV × 36 mA = 4 kW
Nominal power : 100 kV,40 mA,0.1s,4k W
| Film size | 3×6 to 14×17 inch |
| Maximum film width | 14 inch (350 mm) |
| Tank volume capacity | 5.2 L |
| Film format | 3 × 6 inches 14 × 17 inches ( Max film Width 356 mm) |
| Film applicable | X-ray, MRI and CT etc. |
| Process time | 90 to 160 s |
Talk to us?