Vertical Autoclave LVA-A14 is top loading vertical pressure steam sterilizer with chamber capacity of 120 L, working sterilization temperature and pressure of 134°C and 0.22 MPa respectively. Designed with four wheels (castors) at base for easy movement of the unit. The standard 02 pcs of stainless steel baskets to keep the sterilization material load. The chamber is constructed of long lasting 304 grade stainless steel with superior corrosion resistance property. The vertical autoclave units is equipped with dual scale numerical pressure gauge to indicate temperature and pressure of the system. It works on electric heating or direct heating by immersing copper tubes of heating elements.
Buy Now View Catalog| Capacity | 120 L |
| Chamber Volume | 480×660 mm |
| Working Sterilization Temperature | 134°C |
| Working Sterilization Pressure | 0.22 MPa |
| Time Range | 0 to 60 mins |
| Maximum Working Pressure | 0.23 MPa |
| Sterilization Temperature Range | 105 to 134°C |
| Heat Average | ≤ ± 1°C |
| Power Consumption | 6 kW |
| Power supply | AC 220 V, 50 Hz |
| Overall Dimension | 600×640×1140 mm |
| Packing Dimension | 730×730×1270 mm |
| Net weight | 100 kg |
| Gross weight | 125 kg |
| Accessory no. | Name | Material | Quantity |
| 1 | Basket | Stainless steel | 02 pcs |
Vertical autoclave used in pharmaceutical industry, medicine and health care industry, Biotechnology, Microbiology for effective sterilization of glassware’s, biological materials, culture media and others.
Labtron Vertical autoclaves are manufactured keeping in mind the client’s requirements in research laboratories, hospitals & clinics and food & beverage sectors. These units are equipped with dual scale numerical pressure gauge to indicate temperature and pressure of the system.
Capacity : 35 L
Chamber Volume : 318×450 mm
Working Sterilization Temperature : 134°C
Capacity : 54 L
Chamber dimension : Diameter 325 × 460 mm
Chamber material : SUS 304
Capacity : 75 L
Chamber volume : 400 × 600 mm
Working Sterilization Temperature : 134℃
Capacity : 100 L
Working sterilization temperature : 134°C
Working sterilization pressure : 0.22 MPa
Capacity : 75 L
Chamber Volume : 400×600 mm
Working Sterilization Temperature : 134°C
Capacity : 75 L
Chamber volume : 400 × 600 mm
Working Sterilization Temperature : 134℃
Capacity : 50 L
Sterilization Temperature : 134 °C
Sterilization Pressure : 0.22 Mpa
| Type | Vertical; constant temperature heating box type |
| Door opening | Manual |
| Capacity | 120 L |
| Type | Vertical; constant temperature heating box type |
| Door opening | Manual |
| Capacity | 80 L |
| Volume of Chamber | 18 L |
| Working temperature | 126 ℃ |
| Heating mode | Electrically / LPG heated |
| Volume of Chamber | 24 L |
| Working temperature | 126 ℃ |
| Heating mode | Electrically / LPG heated |
| Capacity | 80 L |
| Door type | Rectangular, single door |
| Chamber material | Anti rust aluminum alloy |
| Capacity | 120 L |
| Door type | Rectangular, single door |
| Chamber material | Anti rust aluminum alloy |
We offer Medical autoclave with user-friendly features which will not only sterilize the medical tools but can also be used for sterilizing medical waste prior to disposal with respect to the standards of municipal solid waste management.
| Capacity | 17 L |
| Sterilization Time | 4 - 18 mins |
| Sterilization Temperature | 121 °C / 134 °C |
| Capacity | 14 L |
| Sterilization Time | 4 - 18 mins |
| Sterilization Temperature | 121 °C / 134 °C |
Horizontal autoclaves manufactured by us are designed with two pressure gauges to indicate inner and interlayer pressure with interlock device for safety. These units are composed of corrosion resistant stainless steel and equipped with silicon rubber to prevent steam leakage.
| Capacity | 300 L |
| Sterilization Temperature | 134 °C |
| Sterilization Pressure | 0.22 Mpa |
| Capacity | 120 L |
| Working temperature | 105 °C to 134 °C |
| Sterilization temperature | 139 °C |
Talk to us?