Image particle shape and size analyzer LISA-A11 is an advanced and powerful characterization tool that overcomes the shortcomings of a static particle image analyzer. It uses high speed camera, which images moving particles of over 2 μm -6000 μm size range. In addition, it is well equipped with a built-in dispersion system.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 2 μm to 6000 μm |
| Dispersion | Ultrasonic, Stirring, Circulation |
| CCD | High speed and resolution CCD (The shutter speed is 10-6/s) |
| Maximum resolution | 1028 × 1024 |
| Executive Standard | ISO/DIS-13322-2 |
| Accuracy error | < 3% |
| Reproducibility | < 3% |
| Shape parameters | L/D ratio, bulkiness ratio, sphericity, surface factor etc. |
| Distribution parameters | D10, D50 (Median diameter), D90 etc. |
| Average diameter size | Xnl, Xns, Xnv, Xls, Xlv, Xsv etc. |
| Statistical methods | Probability/cumulative distribution of particle parameters against quantity, volume, area etc. |
| Communication interface | IEEE1394 standard interface |
| Dimension | 760 × 440 × 460 mm |
| Net weight | 25 kg |
Image particle shape and size analyzer is used in pharmaceutical research and quality control applications, food product particle sizing application, chemical industry for particle sizing applications like granulation, milling, crystallization kinetics and product formulation applications, abrasives, catalysts, ceramics etc.
Measuring range : 1μm to 6000 μm
Technology : Computer image analysis technology
Particle properties measured : Morphology & size
| Measuring range | 1 μm - 2000 μm |
| Principle | Fraunhofer light diffraction |
| Spray area range | 1 - 10 m |
| Dispersion Type | Wet |
| Measurement Range | 0.1 to 300 µm |
| Channel number | 39 |
| Dispersion Type | Wet |
| Measurement Range | 0.01 to 2000 µm |
| Channel number | 127 |
| Measuring range | 1 nm-10000 nm |
| Principle | Dynamic light scattering & Brownian motion |
| Test speed | < 5 min |
Talk to us?