Laser Particle Size Analyzer LLPA-A11 is a fully automatic wet laser particle size analyzer, adopted with MIE scattering principle, dual-beam and multiple spectral detection systems, side light scatter test technology, and unconstrained free fitting software technology. Designed as per ISO13320-1:1999 standard configurations, offers 0.01 to 2000 μm of measuring range with 127 channels and 350 ml sample pool. Equipped with high-performance semiconductor laser and built-in dispersion unit, features auto optical alignment, auto water supply, auto drainage, auto bubble removing, auto ultrasonic dispersion etc. Incorporated with intelligent SOP operation, automatic and manual mode, has different analysis mode, statistic methods, and statistic comparisons, offers <2 min test time and supports test report in various format.
Buy Now View Catalog| Dispersion Type | Wet |
| Measurement Range | 0.01 to 2000 µm |
| Channel number | 127 |
| Accuracy Error | <1% (National Standard Sample D50) |
| Repeatability Error | <1% (National Standard Sample D50) |
| Light Source |
High performance semiconductor laser λ = 632.8 nm, P > 2 mW, Service life > 25000 hours |
| Detector | Dual-beam and multiple spectral detection |
| Dispersion Method |
|
| Sample Pool Capacity | 350 ml |
| Optical Path Alignment | Fully automatic |
| Operation mode | Automatic/ Manual (Switchable) |
| Standard | ISO 13320-1:2010 |
| Test Speed | <2 min/time |
| Software Running | WIN 7/10/XP, 64 bits |
| Analysis mode | Free Distribution, R-R Distribution, Logarithm Normal Distribution, Mesh number classification etc. |
| Statistic Method | Volume Distribution, Quantity Distribution |
| Test Report | Word, Excel, Photo( Bmp), Text etc. |
| Intelligent operation | Intelligent SOP operation |
| Dimension (L×W×H) | 660×320×400 mm |
| Net Weight | 65 kg |
Laser particle size analyzer is used to measure the sizes of particles in a material across cosmetics, food, coal, paint, paper, petrochemical, dyes, inks, explosives, , kaolin, medicine, metal powder, mica, milling, minerals, oxides industries etc.
Dispersion Type : Wet and Dry
Measurement Range : Wet: 0.01 to 2000 µm
Dry: 0.1 to 2000 µm
Photodetectors : Silicon photodetectors
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.01 to 2000 µm
Channel number : 87
Dispersion Type : Dry
Measurement Range : 0.1 to 300 µm
Channel number : 40
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.1 to 1000 µm
Channel number : 90
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.1 to 300 µm
Channel number : 39
Dispersion Type : Dry
Measurement Range : 0.1 to 2000 µm
Channel number : 100
| Measuring range | 1 nm-10000 nm |
| Principle | Dynamic light scattering & Brownian motion |
| Test speed | < 5 min |
| Measuring range | 1 μm - 2000 μm |
| Principle | Fraunhofer light diffraction |
| Spray area range | 1 - 10 m |
| Measuring range | 1μm to 6000 μm |
| Technology | Computer image analysis technology |
| Particle properties measured | Morphology & size |
| Measuring range | 2 μm to 6000 μm |
| Dispersion | Ultrasonic, Stirring, Circulation |
| CCD | High speed and resolution CCD (The shutter speed is 10-6/s) |
Talk to us?