Laser Particle Size Analyzer LLPA-A13 is an intelligent and fully automatic wet laser particle size analyzer, adopted with MIE scattering principle, high-sensitive ring-shaped multi-element silicon photo-diode detector, and unconstrained free fitting software technology. Designed as per ISO13320-1:1999 standard configurations, offers 0.1 to 1000 μm of measuring range with 87 channels and 350 ml sample pool. Equipped with high-performance semiconductor laser and built-in dispersion unit, features auto optical alignment, auto water supply, auto drainage, auto bubble removing, auto ultrasonic dispersion etc. through one-key operation. Incorporated with intelligent SOP operation, automatic and manual mode, has different analysis mode, statistic methods, and statistic comparisons, offers <2 min test time and supports test report in various format.
Buy Now View Catalog| Dispersion Type | Wet |
| Measurement Range | 0.01 to 2000 µm |
| Channel number | 87 |
| Accuracy Error | <1% (National Standard Sample D50) |
| Repeatability Error | <1% (National Standard Sample D50) |
| Light Source |
High performance semiconductor laser λ = 632.8 nm, P > 2 mW, Service life > 25000 hours |
| Detector | High-sensitive ring-shaped multi-element silicon photo-diode detector |
| Dispersion Method |
|
| Sample Pool Capacity | 350 ml |
| Optical Path Alignment | Fully automatic |
| Operation mode | Automatic/ Manual (Switchable) |
| Standard | ISO 13320-1:2012 |
| Test Speed | <2 min/time |
| Software Running | WIN 7/10/XP, 64 bits |
| Analysis mode | Free Distribution, R-R Distribution, Logarithm Normal Distribution, Mesh number classification etc. |
| Statistic Method | Volume Distribution, Quantity Distribution |
| Test Report | Word, Excel, Photo( Bmp), Text etc. |
| Intelligent operation | Intelligent SOP operation |
| Dimension (L×W×H) | 850×390×450 mm |
| Net Weight | 41 kg |
Laser particle size analyzer is used to measure the sizes of particles in a material across cosmetics, food, coal, paint, paper, petrochemical, dyes, inks, explosives, , kaolin, medicine, metal powder, mica, milling, minerals, oxides industries etc.
Dispersion Type : Dry
Measurement Range : 0.1 to 300 µm
Channel number : 40
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.01 to 2000 µm
Channel number : 127
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.1 to 300 µm
Channel number : 39
Dispersion Type : Wet and Dry
Measurement Range : Wet: 0.01 to 2000 µm
Dry: 0.1 to 2000 µm
Photodetectors : Silicon photodetectors
Dispersion Type : Dry
Measurement Range : 0.1 to 2000 µm
Channel number : 100
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.1 to 1000 µm
Channel number : 90
| Measuring range | 1 μm - 2000 μm |
| Principle | Fraunhofer light diffraction |
| Spray area range | 1 - 10 m |
| Measuring range | 1 nm-10000 nm |
| Principle | Dynamic light scattering & Brownian motion |
| Test speed | < 5 min |
| Measuring range | 1μm to 6000 μm |
| Technology | Computer image analysis technology |
| Particle properties measured | Morphology & size |
| Measuring range | 2 μm to 6000 μm |
| Dispersion | Ultrasonic, Stirring, Circulation |
| CCD | High speed and resolution CCD (The shutter speed is 10-6/s) |
Talk to us?