Laser Particle Size Analyzer LLPA-C10 is a fully automatic unit integrated with wet and dry dispersion. With Laser diffraction principle and Mie and Fraunhofer scattering, features wet measuring range of 0.01 to 2000 µm and dry measuring range of 0.1 to 2000 µm. Designed with semiconductor lasers, log-spaced array detector and silicon photodetectors, offers full-automatic and manual operation mode with automatic optical path alignment system. Built-in sample dispersion system and unconstrained free fitting technology comprised software, provides high precision data with <2 min test time for wet dispersion and <1 min test time for dry dispersion. With different analysis mode, statistic method and comparison, it supports intelligent operation, user-defined analysis and test reports in various format.
Buy Now View Catalog| Dispersion Type | Wet and Dry |
| Measurement Range |
Wet: 0.01 to 2000 µm Dry: 0.1 to 2000 µm |
| Photodetectors | Silicon photodetectors |
| Channel number |
Wet: 127 Dry: 100 |
| Accuracy Error | Wet and Dry: <1% (National Standard Sample D50) |
| Repeatability Error | Wet and Dry: <1% (National Standard Sample D50) |
| Light Source |
High performance semiconductor laser( λ= 632.8nm P >2.0 mW) Auxiliary blue semiconductor laser (λ= 405 nm, P >2.0 mW) |
| Detector |
Log-spaced array Test angle from 0.015 degree to 145 degree |
| Wet Dispersion |
|
| Dry Dispersion |
Dry-turbulence dispersion Normal shock wave shear technique |
| Optical Path Alignment | Fully automatic |
| Operation mode | Automatic/ Manual (Switchable) |
| Standard | ISO 13320-1:2009 |
| Test Speed |
Wet: <2 min Dry : <1min Typical measuring time: < 10s |
| Software Running | WIN 7/10/XP, 64 bits |
| Analysis mode | Free Distribution, R-R Distribution, Logarithm Normal Distribution, Mesh number classification etc. |
| Statistic Method | Volume Distribution, Quantity Distribution |
| Test Report | Word, Excel, Photo( Bmp), Text etc. |
| Intelligent operation | Intelligent SOP operation |
| Dimension (L×W×H) | 1040×440×540 mm |
| Net Weight | 70 kg |
Laser particle size analyzer is used to measure the sizes of particles in a material across cosmetics, food, coal, paint, paper, petrochemical, dyes, inks, explosives, , kaolin, medicine, metal powder, mica, milling, minerals, oxides industries etc.
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.01 to 2000 µm
Channel number : 127
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.1 to 1000 µm
Channel number : 90
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.01 to 2000 µm
Channel number : 87
Dispersion Type : Dry
Measurement Range : 0.1 to 2000 µm
Channel number : 100
Dispersion Type : Wet
Measurement Range : 0.1 to 300 µm
Channel number : 39
Dispersion Type : Dry
Measurement Range : 0.1 to 300 µm
Channel number : 40
| Measuring range | 1 μm - 2000 μm |
| Principle | Fraunhofer light diffraction |
| Spray area range | 1 - 10 m |
| Measuring range | 1 nm-10000 nm |
| Principle | Dynamic light scattering & Brownian motion |
| Test speed | < 5 min |
| Measuring range | 1μm to 6000 μm |
| Technology | Computer image analysis technology |
| Particle properties measured | Morphology & size |
| Measuring range | 2 μm to 6000 μm |
| Dispersion | Ultrasonic, Stirring, Circulation |
| CCD | High speed and resolution CCD (The shutter speed is 10-6/s) |
Talk to us?