Sand and Dust Test Chamber LSC-A10 offers a temperature range from ambient to +50℃ facilitating a controlled environment and evaluating the materials performance. It maintains relative humidity levels < 30% stimulating dry conditions and preventing moisture-induced issues. Our chamber is equipped with a fan that circulates air for 0 to 99 hours and 59 minutes for enhanced particle suspension. Incorporated with an LCD touchscreen display for navigating various parameters.
Buy Now View Catalog| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Normal width of a gap between wire | 75 um |
| The Talcum powder amount | 2 kg ~ 4 kg / m3 |
| Fight time | 0 ~ 99 H 59 M |
| Fan cycle time | 0 ~ 99 H 59 M |
| Specimen power outlet | Dust-proof socket AC220V 16A |
| Vacuum system | Equipped with a pressure gauge, air filter, pressure regulator, connecting tube |
| Circulating fan | Enclosed alloy low-noise motor, multi-vane centrifugal fan |
| Heating system | Independent Nichrome electronic heating system |
| Internal dimensions | 800 × 1000 × 1000 mm |
| Overall dimensions | 1040 × 1450 × 1960 mm |
| Nominal power | 5500 W |
| Power supply | 380 V 50 Hz |
Used to test the products quality such as electronic, plastic products, electrical appliances, metals, chemicals, building materials, aerospace, medical care, food and beverages.
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
Temperature range : Ambient to + 50 ℃
Relative Humidity : < 30 % RH
Normal wire diameter : 50 um
Temperature range : Ambient to + 50 ℃
Relative Humidity : < 30 % RH
Normal wire diameter : 50 um
Temperature range : Ambient to + 50 ℃
Relative Humidity : < 30 % RH
Normal wire diameter : 50 um
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
| Testing room capacity | 110 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
| Testing room capacity | 326 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
Labtron offers temperature and humidity test chambers which are used in various industries to test large equipments such as automotive parts by controlling the temperature and humidity. It is highly stable and provides enough space to work.
| Capacity | 80 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
| Capacity | 50 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Talk to us?