Salt Spray Test Chamber LSSC-A11 is a nichrome heater comprised salt spray test chamber, designed as per ASTMB117, ISO9227 configurations, comes with 326 L of capacity and built-in 20 L salt solution tank with a brine mixing system. Features adjustable Atomizer tower and Spray nozzles spraying system with continuous/periodic spray, covered the entire working space to form a diffuse state. Equipped with PID controller, PT100 Ω / MV A-class sensor and timer, it offers complete recording of spray time with precise temperature and control. Designed with Glass fiber reinforced plastics housing, transparent resin lid and hydrostatic hood seal, it has 6 round bars and 5 V-shaped grooves for different tests. With 31 L capacity of saturated air barrel protected against dry burning, this salt spray test chamber also offers protection against humidifier dry-combustion , over-temperature, over-current, water shortage and earth leakage.
Buy Now View Catalog| Testing room capacity | 326 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Temperature Deviation | ± 2.0 ℃ |
| Spray deposition | 1 to 2 ml / 80 cm2 .h |
| Spray type | Continuous /Periodic |
| Spraying system | Atomizer tower and Spray nozzle |
| Air preheating | Saturated air barrel; 31 L |
| Heating element | Nichrome heater |
| Salt fog collection | Fog collector and Fog measure cylinder |
| Standard sample holder | 7 round bars and 6 V-shaped grooves |
| Controller | PID |
| Sensor | PT100 Ω / MV A-class sensor |
| Housing | Glass fiber reinforced plastics |
| Lid | Transparent resin lid |
| Sealing | Hydrostatic hood seal |
| Protection |
Humidifier Dry-combustion Protection; Over-temperature Protection; Over-current Protection; Water Shortage Protection; Earth leakage Protection |
| Maximum noise | 65 dBA |
| Power supply | 220 V 50 Hz 1 P |
| Water solution tank dimension (W×D×H) | 350×180×320 mm |
| Internal dimension (W×D×H) | 1000×640×510 mm |
| External dimension (W×D×H) | 1580×910×1200 mm |
| Net weight | 225 kg |
| Gross weight | 260 kg |
Salt spray test chamber is used to create and maintain the salt spray (fog) test environment, and test the anti-corrosion quality of all the materials surfaces after the rust-proof of painting, coating, electroplating, anodizing and rust-proof of greasing.
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
Testing room capacity : 1600 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95% to 98% RH
Testing room capacity : 410 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95 to 98% RH
Testing room capacity : 110 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95 to 98% RH
Testing room capacity : 780 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95% to 98% RH
Testing room capacity : 1030 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95% to 98% RH
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Labtron offers temperature and humidity test chambers which are used in various industries to test large equipments such as automotive parts by controlling the temperature and humidity. It is highly stable and provides enough space to work.
| Capacity | 50 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
| Capacity | 80 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
Talk to us?