Temperature and Humidity Test Chamber LTHC –A10 is designed to simulate constant climatic conditions for testing a wide variety of products for their quality, performance, shelf life and stability. It's used to simulate constant temperature and humidity conditions, thereby creating a physiologically ideal environment for product testing. A good temperature humidity chamber is essential for evaluating potential success or failure of a product in the field.
Buy Now View Catalog| Capacity | 50 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
| Environmental condition | 5 ℃ ~ + 40 ℃ ≤ 85 % RH |
| Humidity range | 20 % - 98 % RH |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 °C |
| Temperature deviation | ± 2 °C |
| Humidity deviation | ± 2.5 % RH |
| Heating rate | 3 °C / min |
| Cooling rate | 1 °C / min |
| Temperature sensor | PTR Platinum resistance PT 100 Ω / MV A-class |
| Temperature resolution | ± 0.001 ℃ |
| Humidity sensor | Dry and wet bulb sensor |
| Humidity resolution | ± 1 % RH |
| Internal dimension | 320 × 350 × 450 mm |
| Overall dimension | 800 × 1050 × 950 mm |
| Power supply | AC 220 , 50 Hz |
Extensively used in basic and advanced research, pharmaceutical industries, chemical industries, food and beverage industry.
Labtron offers temperature and humidity test chambers which are used in various industries to test large equipments such as automotive parts by controlling the temperature and humidity. It is highly stable and provides enough space to work.
Capacity : 80 L
Temperature range : (- 20 °C) to 150 °C
Low type : I – 40 °C, II – 70 °C
Capacity : 800 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Capacity : 500 L
Temperature range : (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 5 ℃ / min
Capacity : 800 L
Temperature range : (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 5 ℃ / min
Capacity : 225 L
Temperature range : (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 5 ℃ / min
Interior Volume : 700 L
Heat load : 1000 W
Temperature Range : 10℃ to +50 ℃
Capacity : 500 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Capacity : 3150 L
Temperature range : -40℃ to 150℃
Temperature cooling rate : 1℃ / min
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
| Testing room capacity | 110 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
| Testing room capacity | 326 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
Talk to us?