Temperature and Humidity Test Chamber LTHC-B30 designed with 3150 L internal capacity volume. Structured with -40°C to 150°C temperature range, and 10% to 98% RH humidity range to stimulate constant temperature and humidity conditions for testing wide variety of products for their quality, performance, shelf life and stability. The front panel features LCD screen, separate indicator lamp meant for high and low water level, emergency stop button, water level indicator, besides design also offers stainless steel durable door with glass window, 02 pcs of adjustable stainless steel shelves, 1 pc of 100 mm diameter hole, castors at base for easy movement of the unit. A good temperature humidity chamber is essential for evaluating potential success or failure of a product in the field.
Buy Now View Catalog| Capacity | 3150 L |
| Temperature range | -40℃ to 150℃ |
| Temperature cooling rate | 1℃ / min |
| Temperature heating rate | 1℃ / min |
| Temperature fluctuations | ± 0.5℃ |
| Temperature deviation | ± 2.0℃ |
| Heating Power | 1000 W |
| Humidity range | 10% to 98% RH |
| Humidity deviation | ± 2.5 % RH |
| Cooling system | French TECUMSEH Compressor, R449A, R508B Refrigerant, Mechanical compression refrigeration system |
| Heating Element | Nichrome Wire |
| Display | PID Touch color LCD screen controller |
| Humidity | Automatic water supply, water purification system, Humidification: Stainless steel surface evaporation humidifier, external evaporation, Dehumidification: Evaporator |
| Temperature sensor | PT-100 platinum resistance, A class, Temperature sensor |
| Humidity sensor | Dry and wet bulb sensor |
| Built-in water tank | 270×300×450 mm |
| View window size | 330×370 mm |
| Air circulation | Centrifugal wind fan |
| Thermal insulation | 10 cm Polyurethane foam and insulation cotton |
| Exterior Material | Steel plate with protective coating |
| Interior Material | SUS304 stainless steel |
| Standard configuration | 1 cable hole (50 mm diameter) with plug, 02 adjustable shelves |
| Power supply | 380 V, 50 Hz |
| Maximum Noise | 65 dBA |
| External Environmental condition | 5°C to 35°C, ≤ 85% RH |
| Internal dimension (D×W×H) | 1500×1500×1400 mm |
| Overall dimension (D×W×H) | 2050×2050×2350 mm |
Temperature and Humidity Test Chamber used in basic and advanced research, quality and stability testing across pharmaceutical and cosmetic industries, chemical industry, packaging industry, food and beverage industry.
Labtron offers temperature and humidity test chambers which are used in various industries to test large equipments such as automotive parts by controlling the temperature and humidity. It is highly stable and provides enough space to work.
Capacity : 800 L
Temperature range : (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 5 ℃ / min
Capacity : 500 L
Temperature range : (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 5 ℃ / min
Capacity : 225 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Capacity : 150 L
Temperature range : 10 to 70°C
Temperature stability : High: ±0.5℃; Low: ±1℃
Capacity : 50 L
Temperature range : (- 20 °C) to 150 °C
Low type : I – 40 °C, II – 70 °C
Capacity : 1000 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Capacity : 80 L
Temperature range : (- 20 °C) to 150 °C
Low type : I – 40 °C, II – 70 °C
Capacity : 100 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
| Testing room capacity | 326 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
| Testing room capacity | 110 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
Talk to us?