Temperature and Humidity Test Chamber LTHC-C20 is a Constant Temperature & Humidity Chamber comes with 150 L of capacity. Equipped with LCD display, microprocessor controller for temperature and humidity, imported condenser and independent temperature-limiting alarm system, this device provides temperature range of 10 to 70°C with 0.1°C resolution. Designed with polished stainless steel chamber having 3 adjustable shelves, comprising semi-circular arcs at corner for easy cleaning and maintenance. This device have 25mm instruction connection hole on the left side of the chamber for easy testing operation and temperature measurement.
Buy Now View Catalog| Capacity | 150 L |
| Temperature range | 10 to 70°C |
| Temperature stability | High: ±0.5℃; Low: ±1℃ |
| Temperature uniformity | ±2°C |
| Display resolution | 0.1°C |
| Ambient temperature | +5 to 35°C |
| Humidity range | 40 to 95% |
| Humidity accuracy | ±3% RH |
| Material | Stainless steel |
| Shelves | 3 pcs |
| Controller | Microprocessor |
| Display | LCD |
| Connection hole | 25 mm |
| Condenser | 1 pc |
| Alarm system | Independent temperature-limiting alarm system |
| Power supply | 220 V/50 Hz |
| Power | 2100 W |
| Internal dimensions (W×D×H) | 550×405×670 mm |
| External dimensions (W×D×H) | 690×800×1430 mm |
| Net weight | 186 kg |
| Gross weight | 216 kg |
Temperature and Humidity Test Chamber are used in sterile tests and stability check-up of pharmaceuticals, textile and food processing as well as tests in material, performance, packing and lifetime of industrial products.
Labtron offers temperature and humidity test chambers which are used in various industries to test large equipments such as automotive parts by controlling the temperature and humidity. It is highly stable and provides enough space to work.
Capacity : 100 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Capacity : 1000 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Interior Volume : 700 L
Heat load : 1000 W
Temperature Range : 10℃ to +50 ℃
Capacity : 50 L
Temperature range : (- 20 °C) to 150 °C
Low type : I – 40 °C, II – 70 °C
Capacity : 500 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Capacity : 80 L
Temperature range : (- 20 °C) to 150 °C
Low type : I – 40 °C, II – 70 °C
Capacity : 800 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Capacity : 225 L
Temperature range : (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃
Temperature cooling rate : 1 ℃ / min
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
| Testing room capacity | 110 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
| Testing room capacity | 326 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Talk to us?