Salt Spray Test Chamber LSSC-A15 is designed as per ASTMB117, ISO9227 configurations, and is comprised with 1600 L of capacity and external 78 L salt solution tank with a brine mixing system. Features continuous/periodic spray with adjustable spray tower and quartz nozzle with high temperature, corrosion and clogging resistance. Incorporated with PID programmable touch screen controller, PT100 Ω / MV A-class sensor, Nichrome heater and Saturated air barrel, this salt spray test chamber has air source diverting device to distribute the compressed air to the opening system. With round bars and V-shaped groove sample holder, it is provided with protection against humidifier dry-combustion, over-temperature, over-current, water shortage and earth leakage. Designed with glass fiber reinforced plastics, transparent window, pneumatic switch lid, pneumatic seal and adjustable castors with brakes, this salt spray test chamber ensures long service life with high temperature and corrosion resistance.
Buy Now View Catalog| Testing room capacity | 1600 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95% to 98% RH |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Temperature Deviation | ± 2.0 ℃ |
| Spray deposition | 1 to 2 ml / 80 cm2 .h |
| Spray type | Continuous /Periodic |
| Spraying system | Atomizer tower and Spray nozzle |
| Air preheating | Saturated air barrel; 31 L |
| Heating element | Nichrome heater |
| Salt fog collection | Fog collector and Fog measure cylinder |
| Standard sample holder | 8 round bars and 7 V-shaped grooves |
| Controller | PID |
| Sensor | PT100 Ω / MV A-class sensor |
| Housing | Glass fiber reinforced plastics |
| Observation window | Glass |
| Sealing | Pneumatic seal |
| Protection |
Humidifier Dry-combustion Protection; Over-temperature Protection; Over-current Protection; Water Shortage Protection; Earth leakage Protection |
| Maximum noise | 65 dBA |
| Power supply | 220 V 50 Hz 1 P |
| Water solution tank dimension (W×D×H) | 600×370×350 mm |
| Observation window dimension (L×B) | 800×300 mm |
| Internal dimension (W×D×H) | 2000×1000×800 mm |
| External dimension (W×D×H) | 3000×1420×1850 mm |
| Net weight | 480 kg |
| Gross weight | 630 kg |
Salt spray test chamber is used to create and maintain the salt spray (fog) test environment, and test the anti-corrosion quality of all the materials surfaces after the rust-proof of painting, coating, electroplating, anodizing and rust-proof of greasing.
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
Testing room capacity : 410 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95 to 98% RH
Testing room capacity : 326 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95 to 98% RH
Testing room capacity : 780 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95% to 98% RH
Testing room capacity : 110 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95 to 98% RH
Testing room capacity : 1030 L
Temperature range : Ambient to +60°C
Humidity range : 95% to 98% RH
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
Labtron offers temperature and humidity test chambers which are used in various industries to test large equipments such as automotive parts by controlling the temperature and humidity. It is highly stable and provides enough space to work.
| Capacity | 50 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
| Capacity | 80 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
Talk to us?