Model Xenon Test chamber LXC- A11 delivers optimum test results with respect to weather aging test in various industries. By controlling the irradiance of light within the test position and weather-type it provides a stimulation of natural ecological condition necessary to test different resistant properties of the material with respect to aging test.
Buy Now View Catalog| Bandwidth Measurement (nm) | 300 - 420 |
| Specimen Capacity (pcs) | 34 |
| Specimen holder size (mm) | 80 × 15 |
| Chamber Temperature Range | Ambient ~ 100 ℃ ± 2 °C |
| Irradiation Source | 1 piece of 6500 W water-cooled Xenon Lamp with inner quartz and outer borosilicate filter |
| Irradiance (W/㎡) | 35 ~ 150 |
| Black Panel Temperature | BPT 35 ~ 85 ℃ ± 2 °C |
| Average Lamp Life | 1600 hours |
| Relative Humidity Range | 50 ~ 98 % R.H ± 5 % RH |
| Water Spray cycle | 1 ~ 9999 Hr 59 M, adjustable |
| Internal dimensions | 950 × 950 × 850 mm |
| Overall dimensions | 1300 × 1420 × 1800 mm |
| Power Supply | AC 380 V 50 Hz |
It is used in different industries such as plastic, paint, dyeing, automobile, motorcycle, petrochemical, textile, leather products etc.
We manufacture Xenon test chambers which consist of xenon lamp to simulate environmental factors to test its effect on products. It is widely used in research, product development and quality control.
Bandwidth Measurement (nm) : 300 - 420
Specimen Capacity (pcs) : 34
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Bandwidth Measurement (nm) : 280 ~ 800
Specimen Capacity (pcs) : 28
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Temperature Range : RT+50℃ to 70℃
Temperature Fluctuation : ±3℃
Cooling Way : Air-cooled
Bandwidth Measurement (nm) : 280 ~ 800
Specimen Capacity (pcs) : 28
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
| Testing room capacity | 110 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
| Testing room capacity | 326 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
Talk to us?