Xenon Test Chamber LXC-A20 is a complete weather testing instrument that support climate aging test, polymer fixing test with respect to light resistance. With the help of ecological stimulation such as rain, humidity, temperature control and light (Xenon arc lamp to stimulate destructive waves for diverse environment) a large spectrum of environmental conditions-based aging of materials can be tested.
Buy Now View Catalog| Bandwidth Measurement (nm) | 280 ~ 800 |
| Specimen Capacity (pcs) | 28 |
| Specimen holder size (mm) | 80 × 15 |
| Chamber Temperature Range | Ambient ~ 100 ℃ ± 2 °C |
| Irradiation Source | 1 piece of 6500 W water-cooled Xenon Lamp with inner quartz and outer borosilicate filter |
| Irradiance (W/㎡) | 100 ~ 1200 |
| Black Panel Temperature | BPT 35 ~ 85 ℃ ± 2 °C |
| Average Lamp Life | 1600 hours |
| Relative Humidity Range | 50 ~ 98 % R.H ± 5 % RH |
| Water Spray cycle | 1 ~ 9999 Hr 59 M, adjustable |
| Internal dimensions | 500 × 760 × 500 mm |
| Overall dimensions | 1200 × 1150 × 1480 mm |
| Power Supply | AC 380 V 50 Hz |
Used for various industries such as plastics, paints, rubber, automobiles, motorcycles, petrochemicals and textile products etc.
We manufacture Xenon test chambers which consist of xenon lamp to simulate environmental factors to test its effect on products. It is widely used in research, product development and quality control.
Temperature Range : RT+50℃ to 70℃
Temperature Fluctuation : ±3℃
Cooling Way : Air-cooled
Bandwidth Measurement (nm) : 300 - 420
Specimen Capacity (pcs) : 34
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Bandwidth Measurement (nm) : 300 - 420
Specimen Capacity (pcs) : 34
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Bandwidth Measurement (nm) : 280 ~ 800
Specimen Capacity (pcs) : 28
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
| Testing room capacity | 110 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
| Testing room capacity | 326 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
Talk to us?