Xenon Test Chamber LXC-A22 is a benchtop model with single xenon arc lamp and is available with optional automatic water supply. A large spectrum of environmental condition based test materials can be tested using this model.
Buy Now View Catalog| Temperature Range | RT+50℃ to 70℃ |
| Temperature Fluctuation | ±3℃ |
| Cooling Way | Air-cooled |
| Raining Time | 0-99min adjustable |
| Irradiation Strength | 400-700w/m2 |
| Wavelength | 290-800nm |
| Dimming Range | 5%-100% |
| Lamp Power | 2.5kW |
| Total Power | 4.5kW |
| Power Supply | AC380V±10% 50±0.5Hz (three-phase five wire system) |
| Interior Size(W×D×H) | 500×320×300mm |
| Exterior Size(W×D×H) | 900×800×750mm |
| Standard Configurations | Stainless steel sample holder, one air-cooled xenon lamp, one portable irradiation meter |
It is used in different industries such as plastic, paint, dyeing, automobile, motorcycle, petrochemical, textile, leather products etc.
We manufacture Xenon test chambers which consist of xenon lamp to simulate environmental factors to test its effect on products. It is widely used in research, product development and quality control.
Bandwidth Measurement (nm) : 300 - 420
Specimen Capacity (pcs) : 34
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Bandwidth Measurement (nm) : 280 ~ 800
Specimen Capacity (pcs) : 28
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Bandwidth Measurement (nm) : 300 - 420
Specimen Capacity (pcs) : 34
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Bandwidth Measurement (nm) : 280 ~ 800
Specimen Capacity (pcs) : 28
Specimen holder size (mm) : 80 × 15
Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
Labtron offers wide range of salt spray corrosion test systems with ability to test the corrosive resistant of products. Our user friendly products suit our clients' requirement and hence, continue to be in demand.
| Testing room capacity | 110 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
| Testing room capacity | 326 L |
| Temperature range | Ambient to +60°C |
| Humidity range | 95 to 98% RH |
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
In order to increase the durability of product, we need to test its performance under various conditions. Keeping this in mind, Labtron presents sand test chambers which simulate dust and sand conditions in a controlled atmosphere.
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
| Temperature range | Ambient to + 50 ℃ |
| Relative Humidity | < 30 % RH |
| Normal wire diameter | 50 um |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
Talk to us?