Viscometer LVM-A20 is a floor standing instrument used to measure viscosity of fluid sample at specified shear rates. This model is LV (Low Viscosity) range viscometer which uses four set of spindles with a spindle protector. Easy operations, anti-static shell, metal lifter, temperature probe, durable axle, data transfer port, external storage supports, a lot of rotate speed options, etc. are some of the features which ensures safety of user along with ease of handling. It is used in medical laboratories, paint industry, oil and petroleum industry, etc.
Buy Now View Catalog| Viscosity Range | LV: 1 to 2000000 mPa.s |
| Rotation speed range | 0.3 to 100 rpm (stepless) |
| Spindles | LV: (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional) |
| Accuracy | ± 1.0 % (of full range) |
| Repeatability | 0.005 |
| Options in Unit | mPa.s, Pa.s, dPa.s, cP, P, cPs |
| Probe | Built-in RTD temperature probe |
| Display | 7 inch touch screen display |
| Packaging Dimension | 410 × 380 × 410 mm |
| Net Weight | 10 kg |
| Gross Weight | 12 kg |
| Sr. No. | Accessories Name |
| 1 | DV Software |
| 2 | Thermostatic water bath |
| 3 | Ultra-low viscosity adapter |
| 4 | Small sample adapter |
| 5 | Micro printer |
| 6 | External circulatory glass beaker |
It is used to measure viscosity of fluid samples like latex, glue, paint, oil, polymer solutions, medicine, cosmetic, juice etc.
Viscosity Range : RV: 100 to 13000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : RV: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measuring range : 1 - 6,000,000 cP, 100 - 40,000,000 cP, 200 - 80,000,000 cP, 800 - 320,000,000 cP
Rotating speed : 0.1 - 200 rpm
Measuring Error (Newtonian liquid) : ± 1.0 % full range
Viscosity Range : HB: 800 to 104000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HB: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measurement range : 100 mPa.s to 200000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : 5, 10, 20, 50 r/min
Measuring range : 1 to 200000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3.6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:100 to 4000 M (mPa.s)
Viscosity Range : LV: 1 to 6000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:200 to 26 M (mPa.s)
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
Talk to us?