Viscometer LVM-A30 is a floor standing rotational viscometer used to measure viscosity of fluid sample at specified shear rates. Its viscosity ranges from 1 to 6000000 mPa.s and offers 0.1 to 250 rpm rotation speed range. The device is LV (Low Viscosity) range viscometer which uses four set of spindles with a spindle protector. Easy operations, anti-static shell, metal lifter, RTD temperature probe, durable axle, data transfer port, external storage supports, a lot of rotate speed options, etc. are some of the features which ensures safety of user along with ease of handling. It is used in medical laboratories, paint industry, oil and petroleum industry, etc.
Buy Now View Catalog| Viscosity Range | LV: 1 to 6000000 mPa.s |
| Rotation speed range | 0.1 to 250 rpm |
| Spindles | (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional) |
| Accuracy | ± 1.0% (of full range) |
| Repeatability | 0.005 |
| Options in unit | mPa.s, Pa.s, dPa.s, cP, P, cPs |
| Probe | RTD temperature probe |
| Display | 7 inch LCD touch screen display |
| Dimension | 410 × 380 × 410 mm |
| Power Supply | 100 V to 240 V |
| Net weight | 10 kg |
| Gross weight | 12 kg |
| Accessories no. | Name |
|---|---|
| 1 | DV Software |
| 2 | Thermostatic water bath |
| 3 | Ultra-low viscosity adapter |
| 4 | Small sample adapter |
| 5 | Standard oil |
| 6 | Micro printer |
| 7 | External circulatory glass beaker |
Viscometer is used in glue, latex, adhesives (solvent base), polymer solutions, oil, painting and coating, solvent, cosmetic, dairy products, medicine, juice etc.
Viscosity Range : HA: 200 to 26000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HA: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measuring range : 1 to 100000 mPa.s
Rotating speed : 3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 1 to 200000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3.6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 1 to 100000 mPa.s
Rotating speed : 3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Viscosity Range : 40.2 KU to 141.0 KU
32 g to 1099 g
27 to 5250 CP
Rotation speed range : 200±0.1 rpm
Accuracy : ± 3 %
Measuring range : 0.1 to 2,000,000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:200 to 26 M (mPa.s)
Measuring range : 1 to 600000 mPa.s
Rotating speed : 0.1/0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?