The rotational Viscometer LVM-C13 with stylish and modern technology, measures viscosity very quickly and accurately. It does measure & save 30 pcs test data. It is used in any area that requires the study of flow of liquid properties. They are handheld, user-friendly, and portable in nature.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 1 to 600000 mPa.s |
| Rotating speed | 0.1/0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min) |
| Rotor | 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar |
| Measuring Error (Newtonian liquid) | ±1% |
| Repeatability error (Newtonian liquid)) | ±0.5% |
| Time function | Yes |
| Power | 110 V/60 Hz or 220 V/50 Hz |
| Data output | |
| Dimension | 300 ×300 ×450 mm |
| Net weight | 7.5 kg |
| Gross weight | 8 kg |
| Accessories No. | Name |
| 1 | Rotor protection frame |
| 2 | (1, 2, 3, 4) number rotor |
| Accessories No. | Name |
| 1 | Constant temperature water bath, 10 to 100°C, only 220 V |
| 2 | Thermal Printer (with 1 roller paper) |
| 3 | Temperature probe |
| 4 | Ultra-low viscosity adapter (0 # rotor) |
| 5 | Thermostatic cup |
| 6 | PC Software RS232-USB Line |
| 7 | Calibrate silicone oil 400ml |
Viscometer is used to measure viscosity of fluids, fluids under high melting temperature such as paints, coatings, cosmetics, inks, paper pulp, food, oil, starch, solvent-based glue, latex, and other biochemical products.
Viscosity Range : HB: 800 to 104000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HB: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measurement range : 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min
Viscosity Range : LV: 1 to 6000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
Measuring range : 0.1 to 100,000 mPa.s
Rotating speed : 6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 1 - 6,000,000 cP, 100 - 40,000,000 cP, 200 - 80,000,000 cP, 800 - 320,000,000 cP
Rotating speed : 0.1 - 200 rpm
Measuring Error (Newtonian liquid) : ± 1.0 % full range
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:100 to 4000 M (mPa.s)
Viscosity Range : RV: 100 to 13000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : RV: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Viscosity Range : 3 to 1600000 M (mPa.s)
Rotation speed range : 0.3/0.6/1.5/3/6/10/12/15/20/25/30/40/50/60/70/80/90/100 Total 18 rpm
Spindles : 18# rotor:3 to 10 K; 7 ml 25# rotor:480 to 1.6 M; 9 ml 31# rotor:30 to 100 K; 10.5 ml 34# rotor:60 to 200 K; 11 ml
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?