Viscometer LVM-D10 is adopted with advanced micro-processor based technology to control speed, test operations, data collection and interpretation. The highly sensitive viscometer comes with 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s measurement range, is easy to operate and provides accurate, reliable results. Equipped with white backlight LCD display enables user to view viscosity test parameters like no. of samples, rotors specification, speed & other important information.
Buy Now View Catalog| Measurement range | 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s |
| Rotors | Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles) |
| Rotor speed | (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min |
| Temperature control range | 45 to 200°C |
| Temperature control accuracy | ± 0.1°C |
| Sample cylinder | 20 ml |
| Measurement error | |
| Measurement mode | Automatic |
| Print output | Thermal printer |
| Connection to PC | RS232 interface |
| Power supply | AC 220V ± 10%, 50 Hz |
| Relative humidity | ≤ 80% |
| Ambient temperature | 5 to 35°C |
| Dimension | 460 × 410 × 450 mm |
| Gross weight | 14 kg |
| HS Code | 90278099 |
| Accessories No | Name |
| 1 | Water Bath |
| 2 | Rotor No. 30 |
| 3 | 300°C heating furnace |
| 4 | Standard viscosity oil- 200 ml |
| 5 | Rotor No. 21, 27, 28, 29 |
| 6 | Rotor No. 0 |
Used to determine viscosities of asphalt, paraffin, high polymer, pharmaceutical drugs & other liquids in paint & oil industry, pharmaceuticals, food & beverage industry, high polymer and other industries.
Viscosity Range : RV: 100 to 40000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measuring range : 1 - 6,000,000 cP, 100 - 40,000,000 cP, 200 - 80,000,000 cP, 800 - 320,000,000 cP
Rotating speed : 0.1 - 200 rpm
Measuring Error (Newtonian liquid) : ± 1.0 % full range
Viscosity Range : 40.2 KU to 141.0 KU
32 g to 1099 g
27 to 5250 CP
Rotation speed range : 200±0.1 rpm
Accuracy : ± 3 %
Measuring range : 1 to 100000 mPa.s
Rotating speed : 3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:100 to 4000 M (mPa.s)
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:200 to 26 M (mPa.s)
Viscosity Range : HB: 800 to 104000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HB: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Viscosity Range : LV: 1 to 6000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?