Viscometer LVM-A31 is a floor standing rotational viscometer used to measure viscosity of fluid sample at specified shear rates. Its viscosity ranges from 100 to 40000000 mPa.s and offers 0.1 to 250 rpm rotation speed range. The device is RV (Regular Viscosity) range viscometer which uses six set of spindles with a spindle protector. Easy operations, anti-static shell, metal lifter, RTD temperature probe, durable axle, data transfer port, external storage supports, a lot of rotate speed options, etc. are some of the features which ensures safety of user along with ease of handling. It is used in medical laboratories, paint industry, oil and petroleum industry, etc.
Buy Now View Catalog| Viscosity Range | RV: 100 to 40000000 mPa.s |
| Rotation speed range | 0.1 to 250 rpm |
| Spindles | (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional) |
| Accuracy | ± 1.0% (of full range) |
| Repeatability | 0.005 |
| Options in unit | mPa.s, Pa.s, dPa.s, cP, P, cPs |
| Probe | RTD temperature probe |
| Display | 7 inch LCD touch screen display |
| Dimension | 410 × 380 × 410 mm |
| Power Supply | 100 V to 240 V |
| Net weight | 10 kg |
| Gross weight | 12 kg |
| Accessories no. | Name |
|---|---|
| 1 | DV Software |
| 2 | Thermostatic water bath |
| 3 | Ultra-low viscosity adapter |
| 4 | Small sample adapter |
| 5 | Standard oil |
| 6 | Micro printer |
| 7 | External circulatory glass beaker |
Viscometer is used in glue, latex, adhesives (solvent base), polymer solutions, oil, painting and coating, solvent, cosmetic, dairy products, medicine, juice etc.
Viscosity Range : HA: 200 to 26000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HA: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measuring range : 0.1 to 100,000 mPa.s
Rotating speed : 6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:100 to 4000 M (mPa.s)
Viscosity Range : 3 to 1600000 M (mPa.s)
Rotation speed range : 0.3/0.6/1.5/3/6/10/12/15/20/25/30/40/50/60/70/80/90/100 Total 18 rpm
Spindles : 18# rotor:3 to 10 K; 7 ml 25# rotor:480 to 1.6 M; 9 ml 31# rotor:30 to 100 K; 10.5 ml 34# rotor:60 to 200 K; 11 ml
Measurement range : 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:200 to 26 M (mPa.s)
Measurement range : 100 mPa.s to 200000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : 5, 10, 20, 50 r/min
Measuring range : 1 to 200000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3.6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
Talk to us?