Viscometer LVM-A41 a floor standing rotational viscometer used to measure viscosity of liquid sample, semi-solid sample at specified shear rates. Its viscosity ranges from 100 to 4000 M (mPa.s) and offers 0.3 to 100 rpm rotation speed range. The standard configuration, sample dosage capacity offered is Rotor R1 to R7: 500 ml. Designed with 5-inch color touch screen technology shows fast, accurate, reliable results, with intuitive readings, stable rotational speed, strong anti-interference performance, and curve of shear rate and viscosity. Easy operations, anti-static shell, metal lifter, temperature probe, durable axle, data transfer port, external storage supports, a lot of rotate speed options are some of the features which ensures safety of user along with ease of handling.
Buy Now View Catalog| Rotational speed range | 0.3 to 100 rpm |
| Standard Rotor | Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy) |
| Viscosity measurement range | Rotor R2 to R7:100 to 4000 M (mPa.s) |
| Standard Rotor Sample Dosage | Rotor R1 to R7: 500 ml |
| Measurement error | ± 1 % |
| Repetitive error | ± 0.5 % |
| Display | 5 inch color touch screen |
| Standard configuration | Shows shear response, timing function |
| Real time display viscosity curve | Time-viscosity curve (standard), Temperature-viscosity curve (optional temperature probe) |
| Kinematic viscosity | Density of samples to be entered |
| Temperature measurement function | Standard temperature probe interface |
| Automatic scanning function | Automatically scan and recommend the preferred combination of rotor and rotation speed |
| Maximum measurement range | Automatic display of selected combinations of rotor and rotation speed. Measurable viscosity range |
| Memory | Built-in 30 program groups (includes rotor speed, temperature, time, etc.) |
| Put a seal on | Data, curve can be printed (standard print interface, need to buy printer) |
| Data output interface | USB, insertion of U disk, Copying data , RS232, Connection to Computer |
| Power Supply | AC 110V/220V, 50Hz/60Hz |
| Dimension | 300 × 300 × 450 mm |
| Net Weight | 6 kg |
| Optional Rotors | Enhanced ultra-low viscosity adapter ULR, |
| Small sample adapters (Rotor 21, 27, 28, 29) | |
| Optional Rotor Viscosity Measurement Range | URL: 3.2 to 1 K |
| Rotor 21: 25 to 500 K | |
| Rotor 27: 125 to 2.5 M | |
| Rotor 28: 250 to 5 M | |
| Rotor 29: 500 to 10 M | |
| Optional Rotor Sample Dosage | URL: 21 ml, Rotor 21: 7.8 ml, Rotor 27: 11.3ml, Rotor 28: 12.6 ml, Rotor 29: 11.5 ml |
Viscometer is used in glue, latex, adhesives (solvent base), polymer solutions, oil, painting and coating, solvent, cosmetic, dairy products, semi-solid food samples, medicine, juice etc. across it tests all phase, lotion, emulsion, and general solution (liquid phase).
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:200 to 26 M (mPa.s)
Measuring range : 1 - 6,000,000 cP, 100 - 40,000,000 cP, 200 - 80,000,000 cP, 800 - 320,000,000 cP
Rotating speed : 0.1 - 200 rpm
Measuring Error (Newtonian liquid) : ± 1.0 % full range
Viscosity Range : 40.2 KU to 141.0 KU
32 g to 1099 g
27 to 5250 CP
Rotation speed range : 200±0.1 rpm
Accuracy : ± 3 %
Viscosity Range : RV: 100 to 40000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Viscosity Range : 3 to 1600000 M (mPa.s)
Rotation speed range : 0.3/0.6/1.5/3/6/10/12/15/20/25/30/40/50/60/70/80/90/100 Total 18 rpm
Spindles : 18# rotor:3 to 10 K; 7 ml 25# rotor:480 to 1.6 M; 9 ml 31# rotor:30 to 100 K; 10.5 ml 34# rotor:60 to 200 K; 11 ml
Measuring range : 1 to 200000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3.6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 1 to 100000 mPa.s
Rotating speed : 3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 1 to 600000 mPa.s
Rotating speed : 0.1/0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?