Viscometer LVM-A40 is a floor standing rotational viscometer used to measure viscosity of fluid sample at specified shear rates. Its viscosity ranges from 3 to 1600000 M (mPa.s) and offers 0.3/0.6/1.5/3/6/10/12/15/20/25/30/40/50/60/70/80/90/100 Total 18 rpm rotation speed range. The small sample quantity about 7 ml to 13 ml for each measurement (rotor 0 is 21ml), and optional constant temperature water jacket with cycle. Designed with constant temperature tank to control the sample under test. The operation is very convenient and the measurement is accurate. Easy operations, anti-static shell, metal lifter, temperature probe, durable axle, data transfer port, external storage supports, a lot of rotate speed options, etc. are some of the features which ensures safety of user along with ease of handling. It is used in medical laboratories, paint industry, oil and petroleum industry, etc.
Buy Now View Catalog| Viscosity Range | 3 to 1600000 M (mPa.s) |
| Rotation speed range | 0.3/0.6/1.5/3/6/10/12/15/20/25/30/40/50/60/70/80/90/100 Total 18 rpm |
| Spindles | 18# rotor:3 to 10 K; 7 ml 25# rotor:480 to 1.6 M; 9 ml 31# rotor:30 to 100 K; 10.5 ml 34# rotor:60 to 200 K; 11 ml |
| Rotor | 18#,25#,31#,34# (standard configuration) |
| Accuracy | ±3% (Newtonian liquid) |
| Repeatability | ±1.5% (Newtonian liquid) |
| Probe | Temperature probe Interface (standard configuration) |
| Display | Digital LCD display |
| Output interface | Two RS232 interfaces to connect printer and computer |
| Dimension | 300 × 300 × 450 mm |
| Packing Dimension | 420 × 340 × 330 mm |
| Power Supply | 100 to 240V, 50/60 Hz |
| Net weight | 6 kg |
| Gross weight | 8 kg |
Viscometer is used in glue, latex, adhesives (solvent base), polymer solutions, oil, painting and coating, solvent, cosmetic, dairy products, medicine, juice etc. across it tests all phase, lotion, emulsion, and general solution (liquid phase).
Measuring range : 1 to 600000 mPa.s
Rotating speed : 0.1/0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 1 to 200000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3.6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 0.1 to 2,000,000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Viscosity Range : LV: 1 to 2000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : LV: (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
Viscosity Range : RV: 100 to 40000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Viscosity Range : RV: 100 to 13000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : RV: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measurement range : 100 mPa.s to 2000000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : 5, 10, 20, 50 r/min
Measurement range : 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
Talk to us?