Viscometer LVM-B11 is used to determine a fluid's internal flow resistance or viscosity. This viscometer has bright, easy to read LCD digital display. The viscometer is useful in any area that requires the study of flow of liquids properties. It is user-friendly, and portable in nature.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 0.1 to 2,000,000 mPa.s |
| Rotating speed | 0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min) |
| Rotor | 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar |
| Measuring Error (Newtonian liquid) | ±1% |
| Repeatability error (Newtonian liquid)) | ±0.5% |
| Time function | |
| Power | 110 V/60 Hz or 220 V/50 Hz |
| Data output | RS232C/USB |
| Dimension | 300 ×300 ×450 mm |
| Net weight | 7.5 kg |
| Gross weight | 8 kg |
| Accessories No. | Name |
| 1 | Rotor protection frame |
| 2 | (1, 2, 3, 4) number rotor |
| Accessories No. | Name |
| 1 | Constant temperature water bath, 10 to 100°C, only 220 V |
| 2 | Thermal Printer (with 1 roller paper) |
| 3 | Temperature probe |
| 4 | Ultra-low viscosity adapter (0 # rotor) |
| 5 | Thermostatic cup |
| 6 | PC Software RS232-USB Line |
| 7 | Calibrate silicone oil 400ml |
Viscometer finds major applications in chemical and material industry, cosmetics, petroleum industry, research institutes, for analysis of fluids.
Viscosity Range : LV: 1 to 2000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : LV: (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:100 to 4000 M (mPa.s)
Measuring range : 1 to 100000 mPa.s
Rotating speed : 3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measurement range : 100 mPa.s to 2000000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : 5, 10, 20, 50 r/min
Measurement range : 100 mPa.s to 200000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : 5, 10, 20, 50 r/min
Viscosity Range : LV: 1 to 6000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
Viscosity Range : 3 to 1600000 M (mPa.s)
Rotation speed range : 0.3/0.6/1.5/3/6/10/12/15/20/25/30/40/50/60/70/80/90/100 Total 18 rpm
Spindles : 18# rotor:3 to 10 K; 7 ml 25# rotor:480 to 1.6 M; 9 ml 31# rotor:30 to 100 K; 10.5 ml 34# rotor:60 to 200 K; 11 ml
Measurement range : 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?