Viscometer LVM-D11 is used to determine absolute viscosity of liquids & other semi-viscous liquids within 100 mPa.s to 200000 mPa.s measurement range. Adopted with advanced mechanical design and microprocessor controlled system for temperature control, data collection, data processing. Equipped with white backlight LCD display enables user to view viscosity test parameters like no. of samples, rotors specification, speed & other important information.
Buy Now View Catalog| Measurement range | 100 mPa.s to 200000 mPa.s |
| Rotors | Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles) |
| Rotor speed | 5, 10, 20, 50 r/min |
| Temperature control range | Room temperature to 200°C |
| Temperature control accuracy | ± 0.1°C |
| Sample cylinder | 20 ml |
| Measurement error | ± 1% (F.S) |
| Measurement mode | Manual |
| Print output | Thermal printer |
| Connection to PC | RS232 interface |
| Power supply | AC 220V ± 10%, 50 Hz |
| Relative humidity | ≤ 80% |
| Ambient temperature | 5 to 35°C |
| Dimension | 460 × 410 × 450 mm |
| Gross weight | 14 kg |
| HS Code | 90278099 |
| Accessories No | Name |
| 1 | Water Bath |
| 2 | Rotor No. 30 |
| 3 | 300°C heating furnace |
| 4 | Standard viscosity oil- 200 ml |
| 5 | Rotor No. 21, 27, 28, 29 |
| 6 | Rotor No. 0 |
Used to determine viscosities of asphalt, paraffin, high polymer, pharmaceutical drugs & other liquids in paint & oil industry, pharmaceuticals, food & beverage industry, high polymer and other industries.
Viscosity Range : 40.2 KU to 141.0 KU
32 g to 1099 g
27 to 5250 CP
Rotation speed range : 200±0.1 rpm
Accuracy : ± 3 %
Viscosity Range : LV: 1 to 2000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : LV: (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
Measurement range : 100 mPa.s to 2000000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : 5, 10, 20, 50 r/min
Viscosity Range : LV: 1 to 6000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
Viscosity Range : HB: 800 to 104000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HB: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:100 to 4000 M (mPa.s)
Viscosity Range : HA: 200 to 26000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HA: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measuring range : 1 to 100000 mPa.s
Rotating speed : 3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
Talk to us?