Viscometer LVM-A23 is a floor standing instrument used to measure viscosity of fluid sample at specified shear rates. This model is HB (High Viscosity) range viscometer which uses six set of spindles with a spindle protector. Easy operations, anti-static shell, metal lifter, temperature probe, durable axle, data transfer port, external storage supports, a lot of rotate speed options, etc. are some of the features which ensures safety of user along with ease of handling. It is used in medical laboratories, paint industry, oil and petroleum industry, etc.
Buy Now View Catalog| Viscosity Range | HB: 800 to 104000000 mPa.s |
| Rotation speed range | 0.3 to 100 rpm (stepless) |
| Spindles | HB: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional) |
| Accuracy | ± 1.0 % (of full range) |
| Repeatability | 0.005 |
| Options in Unit | mPa.s, Pa.s, dPa.s, cP, P, cPs |
| Probe | Built-in RTD temperature probe |
| Display | 7 inch touch screen display |
| Packaging Dimension | 410 × 380 × 410 mm |
| Net Weight | 10 kg |
| Gross Weight | 12 kg |
| Sr. No. | Accessories Name |
| 1 | DV Software |
| 2 | Thermostatic water bath |
| 3 | Ultra-low viscosity adapter |
| 4 | Small sample adapter |
| 5 | Micro printer |
| 6 | External circulatory glass beaker |
It is used to measure viscosity of fluid samples like latex, glue, paint, oil, polymer solutions, medicine, cosmetic, juice etc.
Viscosity Range : LV: 1 to 6000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (1#, 2#, 3#, 4# spindles) (0# is optional)
Measuring range : 1 to 200000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3.6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Viscosity Range : RV: 100 to 13000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : RV: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measuring range : 0.1 to 100,000 mPa.s
Rotating speed : 6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 1 to 600000 mPa.s
Rotating speed : 0.1/0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measurement range : 100 mPa.s to 200000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : 5, 10, 20, 50 r/min
Viscosity Range : 40.2 KU to 141.0 KU
32 g to 1099 g
27 to 5250 CP
Rotation speed range : 200±0.1 rpm
Accuracy : ± 3 %
Viscosity Range : 3 to 1600000 M (mPa.s)
Rotation speed range : 0.3/0.6/1.5/3/6/10/12/15/20/25/30/40/50/60/70/80/90/100 Total 18 rpm
Spindles : 18# rotor:3 to 10 K; 7 ml 25# rotor:480 to 1.6 M; 9 ml 31# rotor:30 to 100 K; 10.5 ml 34# rotor:60 to 200 K; 11 ml
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?