Viscometer LVM-D20 is a floor standing rotational viscometer used to measure viscosity of fluid sample at specified shear rates. Its viscosity ranges from 40.2 KU to 141.0 KU, 32 g to 1099 g, 27 to 5250 CP and offers 200±0.1 rpm rotation speed. The device perfect integration of touch screen technology, high technology in a modern fashion to fast, accurate and convenient measurement of paint, paint or ink viscosity. Powerful, high degree of intelligence. Designed with 5 inch color touch screen full, vivid display of various parameters and working conditions. Equipped with rich content, convenient operation, high measurement accuracy, good repeatability, stable speed, obvious advantages of strong anti-jamming performance.
Buy Now View Catalog| Viscosity Range |
40.2 KU to 141.0 KU 32 g to 1099 g 27 to 5250 CP |
| Rotation speed range | 200±0.1 rpm |
| Accuracy | ± 3 % |
| Repeatability | ±1.5 % |
| Measuring container | 1 pint |
| Options in unit | Options (including special viscometer thermostatic bath, thermostatic cup) |
| Self-built measurement procedure | Can save 30 sets (including sample, measurement time, date) |
| Timing | Flexible setting according to sample situation |
| Temperature measurement | Standard temperature probe interface (need to match temperature probe) |
| Viscograph | Real time display viscosity curve |
| Data, curves can be printed (need to choose printers) | |
| Display | 5 inch color touch screen |
| Data output interface |
USB interface: insert U disk to copy data directly (optional) RS232 interface: connectable computer |
| Dimension | 300 × 300 × 450 mm |
| Power Supply | 110 V to 240 V, 50/60 Hz |
Viscometer used in checking viscosity of glue, latex, adhesives (solvent base), polymer solutions, oil, painting and coating, solvent, cosmetic, dairy products, medicine, juice etc.
Viscosity Range : HB: 800 to 104000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HB: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Measuring range : 1 to 600000 mPa.s
Rotating speed : 0.1/0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 0.1 to 100,000 mPa.s
Rotating speed : 6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 1 to 100000 mPa.s
Rotating speed : 3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:100 to 4000 M (mPa.s)
Measuring range : 1 to 200000 mPa.s
Rotating speed : 0.3/0.6/1.5/3.6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measurement range : 100 mPa.s to 200000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : 5, 10, 20, 50 r/min
Viscosity Range : RV: 100 to 40000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.1 to 250 rpm
Spindles : (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
Talk to us?