Viscometer LVM-A22 is a floor standing instrument used to measure viscosity of fluid sample at specified shear rates. This model is HA (High viscosity) range viscometer which uses six set of spindles with a spindle protector. Easy operations, anti-static shell, metal lifter, temperature probe, durable axle, data transfer port, external storage supports, a lot of rotate speed options, etc. are some of the features which ensures safety of user along with ease of handling. It is used in medical laboratories, paint industry, oil and petroleum industry, etc.
Buy Now View Catalog| Viscosity Range | HA: 200 to 26000000 mPa.s |
| Rotation speed range | 0.3 to 100 rpm (stepless) |
| Spindles | HA: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional) |
| Accuracy | ± 1.0 % (of full range) |
| Repeatability | 0.005 |
| Options in Unit | mPa.s, Pa.s, dPa.s, cP, P, cPs |
| Probe | Built-in RTD temperature probe |
| Display | 7 inch touch screen display |
| Packaging Dimension | 410 × 380 × 410 mm |
| Net Weight | 10 kg |
| Gross Weight | 12 kg |
| Sr. No. | Accessories Name |
| 1 | DV Software |
| 2 | Thermostatic water bath |
| 3 | Ultra-low viscosity adapter |
| 4 | Small sample adapter |
| 5 | Micro printer |
| 6 | External circulatory glass beaker |
It is used to measure viscosity of fluid samples like latex, glue, paint, oil, polymer solutions, medicine, cosmetic, juice etc.
Viscosity Range : HB: 800 to 104000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : HB: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Viscosity Range : 3 to 1600000 M (mPa.s)
Rotation speed range : 0.3/0.6/1.5/3/6/10/12/15/20/25/30/40/50/60/70/80/90/100 Total 18 rpm
Spindles : 18# rotor:3 to 10 K; 7 ml 25# rotor:480 to 1.6 M; 9 ml 31# rotor:30 to 100 K; 10.5 ml 34# rotor:60 to 200 K; 11 ml
Measuring range : 1 to 600000 mPa.s
Rotating speed : 0.1/0.3/0.6/1.5/3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Viscosity Range : RV: 100 to 13000000 mPa.s
Rotation speed range : 0.3 to 100 rpm (stepless)
Spindles : RV: (2#, 3#, 4#, 5#, 6#, 7#, 6 Spindles) (0#, 1# are optional)
Rotational speed range : 0.3 to 100 rpm
Standard Rotor : Rotor R2 to R7 (6, Standard), R1 (Apolegamy)
Viscosity measurement range : Rotor R2 to R7:200 to 26 M (mPa.s)
Measurement range : 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s
Rotors : Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles)
Rotor speed : (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min
Measuring range : 1 to 100000 mPa.s
Rotating speed : 3/6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
Measuring range : 0.1 to 100,000 mPa.s
Rotating speed : 6/12/30/60 (r/min)
Rotor : 1-4 number rotors, Measuring viscosity lower than 10 needs to be equipped with the 0 number rotar
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 4 |
| Bath volume | 33 L |
| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 2 |
| Bath volume | 25 L |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?