Ubbelohde Viscometer LUV-A12 has LCD display screen to show the running status of each measurement unit, precisely 6 units at the same time. It has 6 measuring positions & it can obtain intrinsic viscosity through one point method. There is no need to monitor the process after the start in this viscometer, the auto test runs continuously until the test gets completed. It accurately controls the temperature, time & flow rate of fluid tested. It meets FDA & GLP regulations on experiment data management.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 0.3 - 50000 mm2/s |
| Measure position | 6 |
| Bath volume | 41 L |
| Timing accuracy | 0.01 s |
| Temperature range | 5 °C - 95 °C |
| Temperature fluctuation & uniformity | ± 0.01 °C |
| Temperature accuracy | Better than ± 0.01 °C |
| Water bath Inner dimension | 920 × 170 × 320 mm |
| Water bath Outer dimension | 990 × 330 × 500 mm |
| Heating power | 1 kW, 220 V |
| Material applicable | PET, PS, SAN, PBT, PMMA, PCT, PA, PIB, TPU, PAM, PSU, PEN, PC, PLA,CA, PVC, SB, Chitin, PAN, TP etc. |
Ubbelohde viscometer helps in obtaining kinetic viscosity, Dynamic viscosity, Relative viscosity, Viscosity ratio, DP, intrinsic viscosity & average molecular weight of chemical fluids, polymers and biological fluids.
Measuring range : 0.3 - 50000 mm2/s
Measure position : 4
Bath volume : 33 L
Measure position : 1
Oil bath medium : Polydimethylsiloxane
Oil bath temperature range : 10 °C to 180 °C
Measuring range : 0.35 to 5000 mm2/s
Measure position : 2 (4 units measuring position at option)
Bath volume : 12 L
Measuring range : 0.3 - 50000 mm2/s
Measure position : 2
Bath volume : 25 L
| Measurement range | 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s |
| Rotors | Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles) |
| Rotor speed | (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min |
| Measurement range | 100 mPa.s to 200000 mPa.s |
| Rotors | Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles) |
| Rotor speed | 5, 10, 20, 50 r/min |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?