Automatic (high temperature) Ubbelohde Viscometer LUV-B20 with high temperature has 180°C heated oil design. It comes with oil bath medium, 1 measurement unit for viscosity. It is complied in accordance with ISO, ASTM, DIN standards. The less amount of reagents are consumed while using this viscometer. All the viscosity formulas are in the system, for the convenience of the testing personnel.
Buy Now View Catalog| Measuring range | |
| Measure position | 1 |
| Oil bath medium | Polydimethylsiloxane |
| Oil bath temperature range | 10 °C to 180 °C |
| Bath volume | 8 L |
| Bath power | 1.5 kW |
| Timing accuracy | 0.001 s |
| Temperature accuracy | ≤ ± 0.03 °C |
| Sample tray | 50 ml × 6 |
| Temperature range | |
| Heating power | 3 kW |
| Dimension (L × W × H) | 660 × 320 × 680 mm |
| Material available | UHMPE, PE, PP, PET, PS, SAN, PBT, PMMA, PCT, PA, PIB, TPU, PAM, PSU, PEN, PC, PLAM CA, PVC, SB, Chitin, PAN, TP etc. |
This ubbelohde viscometer is designed for viscosity testing of high temperature (kinetic viscosity, Dynamic viscosity, Relative viscosity) polymers.
Measuring range : 0.3 - 50000 mm2/s
Measure position : 4
Bath volume : 33 L
Measuring range : 0.3 - 50000 mm2/s
Measure position : 2
Bath volume : 25 L
Measuring range : 0.3 - 50000 mm2/s
Measure position : 6
Bath volume : 41 L
Measuring range : 0.35 to 5000 mm2/s
Measure position : 2 (4 units measuring position at option)
Bath volume : 12 L
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
| Measurement range | 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s |
| Rotors | Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles) |
| Rotor speed | (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min |
| Measurement range | 100 mPa.s to 200000 mPa.s |
| Rotors | Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles) |
| Rotor speed | 5, 10, 20, 50 r/min |
Talk to us?