Automatic ubbelohde viscometer LUV-B10 with high temperature has 180°C heated oil design, measures viscosity of polymers with high temperature and it has 2 units for measurement. This viscometer is complied in accordance with ISO, ASTM, DIN standards. In this model everything from cleaning the capillary tube to testing is done automatically.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 0.35 to 5000 mm2/s |
| Measure position | 2 (4 units measuring position at option) |
| Oil bath medium | |
| Oil bath temperature range | |
| Bath volume | 12 L |
| Bath power | |
| Timing accuracy | 0.01 s |
| Temperature accuracy | Better than ± 0.01 °C |
| Sample tray | |
| Temperature range | 5 °C - 95 °C |
| Heating power | 1 kW,220 V |
| Dimension (L × W × H) | 660 × 320 × 680 mm |
| Material available | PET, PS, SAN, PBT, PMMA, PCT, PA, PIB, TPU, PAM, PSU, PEN, PC, PLA,CA, PVC, SB, Chitin, PAN, TP etc. |
This ubbelohde viscometer is designed for viscosity testing of high temperature (kinetic viscosity, Dynamic viscosity, Relative viscosity) polymers.
Measuring range : 0.3 - 50000 mm2/s
Measure position : 6
Bath volume : 41 L
Measure position : 1
Oil bath medium : Polydimethylsiloxane
Oil bath temperature range : 10 °C to 180 °C
Measuring range : 0.3 - 50000 mm2/s
Measure position : 2
Bath volume : 25 L
Measuring range : 0.3 - 50000 mm2/s
Measure position : 4
Bath volume : 33 L
| Measurement range | 25 mPa.s to 1×10000000 mPa.s |
| Rotors | Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles) |
| Rotor speed | (0.1, 0.2, 0.5, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ) r/min |
| Measurement range | 100 mPa.s to 200000 mPa.s |
| Rotors | Rotor no. 21, 27, 28, 29 ( total 4 pieces of spindles) |
| Rotor speed | 5, 10, 20, 50 r/min |
| Accuracy | ± 2 % (F.S) | ||||||||||||||||||
| Temperature | -1℃ to 150℃ (± 0.1℃) | ||||||||||||||||||
| Spindle Details |
|
Talk to us?