Water Activity Meter with Sensor LWAM-A10 is a single-point measurement unit with 0 to 0.980 aw of water activity (no condensing) measuring range and ± 0.015 aw measurement accuracy. The temperature range is from 0 to 50°C and offers ± 0.5°C measurement accuracy. Designed with high brightness LCD display and high precision sensor. To measure water activity of food items, and to study, the reaction of food stability and the possibility of microbial proliferation, and changes in food quality to measure the ability of microorganisms to endure dryness.
Buy Now View Catalog| Measuring range | Water activity 0 to 0.980 aw (no condensing ) |
| Temperature range | 0 to 50°C |
| Measurement accuracy | ± 0.015 aw |
| Temperature accuracy | ± 0.5°C |
| Repeatability | ≤ 0.015 aw |
| Temperature coefficient | ≤ 0.0005/°C |
| Measurement points | 1 |
| Print method | Measurement of the end of print Real-time print |
| Display | Large screen LCD |
| Output mode | Micro printer |
| Relative Humidity | 0 to 95 % RH |
| Dimension | 320 × 120 × 340 mm |
| Packaging dimension | 540 × 420 × 240 mm |
| Power consumption | ≤15 W |
| Power supply | 220 V AC± 10 % |
| Weight | 11 kg |
Water Activity Meter with sensor is used to reflect the amount of free water in food under balance state, the stability of food and the possibility of microbial reproduction in food, changes in chemical, enzyme and physical state that can cause the change of food quality. Also used to limit preservatives, to determine the food, grain, fruit and vegetable shelf life.
Labtron benchtop meters are easy to use. The LCD display, manual or automatic mode of calibration, universal connector and other features are included in this range to produce accurate, reliable results. It consist of benchtop meter for measuring pH, conductivity, dissolved oxygen content, Ion concentration, water hardness level. These meters are suitable for simple to complex applications in water quality testing, research and analysis etc.
| Ion measurement range | Cl range: 5 × 106 - 1 M, 1.8 - 35500 ppm |
| Ion measurement accuracy | ± 0.5 % F.S. |
| Resolution | 0.001, 0.01, 0.1, 1 |
| Ion measurement range | F range: 1 × 106M – saturation, 0.02 ppm to saturation |
| Ion measurement accuracy | ± 0.5 % F.S. |
| Resolution | 0.001, 0.01, 0.1, 1 |
Labtron benchtop meters are easy to use. The LCD display, manual or automatic mode of calibration, universal connector and other features are included in this range to produce accurate, reliable results. It consist of benchtop meter for measuring pH, conductivity, dissolved oxygen content, Ion concentration, water hardness level. These meters are suitable for simple to complex applications in water quality testing, research and analysis etc.
| Dissolved oxygen range | 0.0 to 20.0 mg / L (or ppm) |
| Dissolved oxygen accuracy | ± 0.2 mg / L |
| Resolution | 0.01 mg / L |
| Dissolved oxygen range | 0.0 to 20.0 mg / L (or ppm) |
| Dissolved oxygen accuracy | ± 0.5 mg / L |
| Resolution | 0.1 mg / L |
| pH Mode |
|
||||||||||||||||||
| mV Mode |
|
||||||||||||||||||
| Conductivity Mode |
|
| pH Mode |
|
||||||||||||||||||
| mV Mode |
|
||||||||||||||||||
| Conductivity Mode |
|
Labtron benchtop meters are easy to use. The LCD display, manual or automatic mode of calibration, universal connector and other features are included in this range to produce accurate, reliable results. It consist of benchtop meter for measuring pH, conductivity, dissolved oxygen content, Ion concentration, water hardness level. These meters are suitable for simple to complex applications in water quality testing, research and analysis etc.
| Water hardness range |
0.05 mmol / L -0.2 mol / L (CaCO3) 0 - 19999 mg / L, (CaO) 0 - 11220 mg / L, (boiler) 0 - 400 mmol / L, (Ca) 0 - 8020 mg / L (German degree) 0 - 1122 °dH, (English degree) 0 - 1404 °e, (French degree) 0 - 2000 °f |
| Accuracy | ± 1 % F.S. |
| Calibration points | 2 to 5 points |
Labtron benchtop meters are easy to use. The LCD display, manual or automatic mode of calibration, universal connector and other features are included in this range to produce accurate, reliable results. It consist of benchtop meter for measuring pH, conductivity, dissolved oxygen content, Ion concentration, water hardness level. These meters are suitable for simple to complex applications in water quality testing, research and analysis etc.
| Conductivity measurement range | 0 - 20.0, 200.0, 2000 µS / cm, 200.0 mS / cm |
| Conductivity accuracy | ± 1 % F.S. |
| Conductivity resolution | 0.01, 0.1, 1 |
| Conductivity measurement range | 0.000 μS/cm to 3000mS/cm |
| Resistivity measurement range | 5.00 Ω·cm to 100.0 MΩ·cm |
| TDS measurement range | 0.000 mg/L to 1000g/L |
Talk to us?