Water Activity Meter LWTM-A10 is a real portable water activity meter, with a weight of only 1.5 kg, lighter than a mobile phone. It has 0 to 1.0 aw range and offers operating temperature range from 0 to 50˚C. Designed with 6 bit backlight LCD digital display and integrated nonconductive humidity sensor. It measures fast activity of water within 5 minutes and under-voltage alarm indication function. It is easy to measure water activity anytime and anywhere also used in free water in the state of food balance.
Buy Now View Catalog| Range | 0 to 1.0 aw |
| Resolution | 0 to 1.0 aw |
| Accuracy | ± 0.02 aw |
| Sensor | Nonconductive humidity sensor |
| Sampling Time | 5 Minutes |
| Display | 6 bit backlight LCD digital display, (3 bit humidity aw, 3 bit temperature display) |
| Operating Temperature | 0 to 50˚C |
| Condition Humidity | < 95 % RH |
| Dimension | 275 × 230 × 150 mm |
| Power Supply | 2 × 1.5V AAA (UM-4) Battery |
| Weight | 1.5 kg |
| Accessories no. | Name |
|---|---|
| 1 | Main Unit |
| 2 | Standard Sample Plate |
| 3 | Carrying Case (B04) |
| 4 | Operation Manual |
| Accessories no. | Name |
|---|---|
| 1 | F probe |
| 2 | nF probe |
| 3 | RS232C+software/BLUETOOTH |
Water Activity Meter is used to measure the dryness enduring ability of the microorganisms also used in measuring the water activity of food and selecting reasonable packing and storage.
Measuring range : Water activity 0 to 0.980 aw (no condensing )
Temperature range : 0 to 50°C
Measurement accuracy : ± 0.015 aw
Labtron benchtop meters are easy to use. The LCD display, manual or automatic mode of calibration, universal connector and other features are included in this range to produce accurate, reliable results. It consist of benchtop meter for measuring pH, conductivity, dissolved oxygen content, Ion concentration, water hardness level. These meters are suitable for simple to complex applications in water quality testing, research and analysis etc.
| Conductivity measurement range | 0 - 20.0, 200.0, 2000 µS / cm, 200.0 mS / cm |
| Conductivity accuracy | ± 1 % F.S. |
| Conductivity resolution | 0.01, 0.1, 1 |
| Conductivity measurement range | 0.000 μS/cm to 3000mS/cm |
| Resistivity measurement range | 5.00 Ω·cm to 100.0 MΩ·cm |
| TDS measurement range | 0.000 mg/L to 1000g/L |
Labtron benchtop meters are easy to use. The LCD display, manual or automatic mode of calibration, universal connector and other features are included in this range to produce accurate, reliable results. It consist of benchtop meter for measuring pH, conductivity, dissolved oxygen content, Ion concentration, water hardness level. These meters are suitable for simple to complex applications in water quality testing, research and analysis etc.
| Dissolved oxygen range | 0.0 to 20.0 mg / L (or ppm) |
| Dissolved oxygen accuracy | ± 0.2 mg / L |
| Resolution | 0.01 mg / L |
| Dissolved oxygen range | 0.0 to 20.0 mg / L (or ppm) |
| Dissolved oxygen accuracy | ± 0.5 mg / L |
| Resolution | 0.1 mg / L |
Labtron benchtop meters are easy to use. The LCD display, manual or automatic mode of calibration, universal connector and other features are included in this range to produce accurate, reliable results. It consist of benchtop meter for measuring pH, conductivity, dissolved oxygen content, Ion concentration, water hardness level. These meters are suitable for simple to complex applications in water quality testing, research and analysis etc.
| Water hardness range |
0.05 mmol / L -0.2 mol / L (CaCO3) 0 - 19999 mg / L, (CaO) 0 - 11220 mg / L, (boiler) 0 - 400 mmol / L, (Ca) 0 - 8020 mg / L (German degree) 0 - 1122 °dH, (English degree) 0 - 1404 °e, (French degree) 0 - 2000 °f |
| Accuracy | ± 1 % F.S. |
| Calibration points | 2 to 5 points |
Labtron benchtop meters are easy to use. The LCD display, manual or automatic mode of calibration, universal connector and other features are included in this range to produce accurate, reliable results. It consist of benchtop meter for measuring pH, conductivity, dissolved oxygen content, Ion concentration, water hardness level. These meters are suitable for simple to complex applications in water quality testing, research and analysis etc.
| Ion measurement range | Cl range: 5 × 106 - 1 M, 1.8 - 35500 ppm |
| Ion measurement accuracy | ± 0.5 % F.S. |
| Resolution | 0.001, 0.01, 0.1, 1 |
| Ion measurement range | F range: 1 × 106M – saturation, 0.02 ppm to saturation |
| Ion measurement accuracy | ± 0.5 % F.S. |
| Resolution | 0.001, 0.01, 0.1, 1 |
| pH Mode |
|
||||||||||||||||||
| mV Mode |
|
||||||||||||||||||
| Conductivity Mode |
|
| pH Mode |
|
||||||||||||||||||
| mV Mode |
|
||||||||||||||||||
| Conductivity Mode |
|
Talk to us?