Freezing Point Tester LLTT-A11 is an advanced, automated and multipurpose freezing point tester, designed according to ASTM D1177,ASTM D2386 Standard Test Method for Freezing Point of Engine Coolant. Features freezing point range of -54°C to 2°C with cold bath measurement temperature range of -70° to 20°C, for freezing test point requirement. With floor-standing design, stainless-steel cold bath and double vacuum glass observation window, this freezing point tester is adopted with high precision temperature control technology, offers continuously adjustable mechanical sample stirring and electric bath liquid stirring. Equipped with imported refrigerator compressor comprised refrigeration system, this freezing point tester offers to measure jet fuel freezing point and engine coolant freezing point with automatic judging of freezing point temperature and high precision.
Buy Now View Catalog| Freezing point range | -54°C to 2°C |
| Cold bath measurement temperature range | -70° to 20°C |
| Temperature controlling accuracy | ±0.5°C |
| Bath liquids stirring | Electric |
| Bath liquids stirring range | 1200 r/min |
| Sample stirring | Mechanical stirring, continuously adjustable |
| Sample stirring range | 0 to 120 r/min |
| Ambient temperature | ≤ 30°C |
| Relative humidity | ≤ 85% |
| Working bath material | Stainless steel |
| Observing window | Double vacuum glass observing window |
| Refrigerator system | With imported refrigerator compressor |
| Freezing point temperature judging | Automatic |
| Power supply | AC 220 V ± 10%, 50/60 Hz |
| Power | 2000 W |
| Dimension (W×D×H) | 560×550×810 mm |
| Net weight | 49 kg |
Freezing Point Tester is used to precisely determine the freezing point of aviation fuels, engine coolants, antifreeze products, brake fluids and other petroleum products.
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Refrigeration speed : > 40 °C / 10 min
Repeatability for solidifying point : ≤ 2 °C
Temperature controlling accuracy : ± 0.5 °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Controlling temperature of cold trough : Cold trough I: 0 °C, ± 0.5 °C; Cold trough II: 0 °C, (-17) °C, ± 0.5 °C; Cold trough III: (-17) °C, (-34) °C, ± 0.5 °C; Cold trough IV: (-70) °C, ± 0.5 °C
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Controlling temperature of cold trough : Cold trough I: RT ~ (-51) °C, ± 1°; Cold trough II:RT ~ (-80) °C, ± 1 °C
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Temperature controlling accuracy : ± 0.5 °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
Temperature controlling accuracy : ± 0.5 ℃
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : Two holes in one trough, and same temperature
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
Controlling temperature of cold trough : Room temperature ~ (-70) °C
Chamber quantity : 2 chambers
Chamber 01 temperature control : Ambient to -51 ℃
Chamber 02 temperature control : Ambient to -65 ℃
| Measurement range | Room temperature ~ 150°C |
| Stirring speed | 0 ~ 1200 r / min |
| Heating power | 25 W |
| Temperature controlling accuracy | ≤ 0.5 ℃ |
| Temperature controlling range | Room temperature ~ 200 ℃ |
| Power supply for illumination | 5 V |
| Electric Muffle Furnace |
|
||||||||||||||||
| Temperature controller |
|
||||||||||||||||
| Electric heating plate |
|
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Precision of titration tube | Scale division is 0.02 ml |
| Graduated flask | 100 ml,50 ml |
| Conical flask | 100ml |
| Separatory funnel | 250ml |
| Capacity | 2.0 kVA |
| Speed of voltage increase | 2 k V/ s |
| Voltage inspection accuracy | 0.01 |
Talk to us?