Labtron LLTT-A20 is designed with solidifying point determination. Adopting new type of refrigeration compressor, advanced temperature controller and special refrigeration baths. The instrument is designed and made as per ASTM D2386 “Test Methods for Solidifying Point of Petroleum Products”.
Buy Now View Catalog| Measurement range | |
| Temperature controlling accuracy | ± 0.5 °C |
| Refrigeration system | New-type refrigeration compressor |
| Bath stirrer | |
| Sample stirrer | |
| Cold trough | One trough with two baths, temperatures in two baths are equal |
| Controlling temperature of cold trough | Room temperature ~ (-70) °C |
| Constant temperature bath Cubage | |
| Constant temperature bath Types | |
| Temperature Range | |
| Temperature sensor | |
| Stirring motor Power | |
| Stirring motor Speed | |
| Ambient temperature | ≤ 30 ℃ |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Refrigeration speed | |
| Repeatability for solidifying point | |
| Repeatability for pour point | |
| Reproducibility | |
| Pressure of cooling water | |
| The lowest temperature | |
| Sample cup Inner diameter | |
| Sample cup Wall thickness | |
| Sample cup Height | |
| Pumping pressure | |
| Dimensions | 730 x 580 x 520 mm |
| Inner Dimensions | |
| Outer Dimensions | |
| Total power consumption | ≤ 1000 W |
| Heating power | |
| Power supply | AC 220 V ± 10 %, 50 Hz |
It is widely used for oil exploiting, processing and using companies, relative colleges and universities, and R&D institutes. It is also suitable for determining the solidifying point of lubricating oil and dark petroleum products.
Capacity : 20 L
Temperature range : Ambient +5°C to 100°C
Precision : ± 0.1℃
Freezing point range : -54°C to 2°C
Cold bath measurement temperature range : -70° to 20°C
Temperature controlling accuracy : ±0.5°C
Chamber quantity : 2 chambers
Chamber 01 temperature control : Ambient to -51 ℃
Chamber 02 temperature control : Ambient to -65 ℃
Temperature controlling accuracy : ± 0.5 °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
Controlling temperature of cold trough : Room temperature ~ (-70) °C
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Refrigeration speed : > 40 °C / 10 min
Repeatability for solidifying point : ≤ 2 °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Controlling temperature of cold trough : Cold trough I: 0 °C, ± 0.5 °C; Cold trough II: 0 °C, (-17) °C, ± 0.5 °C; Cold trough III: (-17) °C, (-34) °C, ± 0.5 °C; Cold trough IV: (-70) °C, ± 0.5 °C
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Ambient temperature : (-10)℃ ~ 35 ℃
Relative humidity : ≤ 85 %
Sample cup Inner diameter : 31.0 ~ 32.0 mm
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Temperature controlling accuracy | ≤ 0.5 ℃ |
| Temperature controlling range | Room temperature ~ 200 ℃ |
| Power supply for illumination | 5 V |
| Measurement range | Room temperature ~ 150°C |
| Stirring speed | 0 ~ 1200 r / min |
| Heating power | 25 W |
| Electric Muffle Furnace |
|
||||||||||||||||
| Temperature controller |
|
||||||||||||||||
| Electric heating plate |
|
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Precision of titration tube | Scale division is 0.02 ml |
| Graduated flask | 100 ml,50 ml |
| Conical flask | 100ml |
| Separatory funnel | 250ml |
| Capacity | 2.0 kVA |
| Speed of voltage increase | 2 k V/ s |
| Voltage inspection accuracy | 0.01 |
Talk to us?