Labtron LLTT-A12 is designed with cold filter plugging point test along with proper cooling bath. Equipped as per “Test Methods for Cold Filter Plugging Point of Distillate Fuels”.
Buy Now View Catalog| Measurement range | |
| Temperature controlling accuracy | |
| Refrigeration system | |
| Bath stirrer | |
| Sample stirrer | |
| Cold trough | |
| Controlling temperature of cold trough | |
| Constant temperature bath Cubage | |
| Constant temperature bath Types | |
| Temperature Range | |
| Temperature sensor | |
| Stirring motor Power | |
| Stirring motor Speed | |
| Ambient temperature | (-10)℃ ~ 35 ℃ |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Refrigeration speed | |
| Repeatability for solidifying point | |
| Repeatability for pour point | |
| Reproducibility | |
| Pressure of cooling water | |
| The lowest temperature | |
| Sample cup Inner diameter | 31.0 ~ 32.0 mm |
| Sample cup Wall thickness | 1.0 ~ 1.5 mm |
| Sample cup Height | 115 ~ 125 mm |
| Pumping pressure | U type differential pressure meter 1961 Pa (200 mm H2O) |
| Dimensions | |
| Inner Dimensions | |
| Outer Dimensions | |
| Total power consumption | ≤ 150 W |
| Heating power | |
| Power supply | AC 220 V ± 10 %, 50 Hz |
It can be widely used in petroleum, chemical industries and environmental studies.
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Controlling temperature of cold trough : Cold trough I: RT ~ (-51) °C, ± 1°; Cold trough II:RT ~ (-80) °C, ± 1 °C
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Chamber quantity : 2 chambers
Chamber 01 temperature control : Ambient to -51 ℃
Chamber 02 temperature control : Ambient to -65 ℃
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Refrigeration speed : > 40 °C / 10 min
Repeatability for solidifying point : ≤ 2 °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Controlling temperature of cold trough : Cold trough I: 0 °C, ± 0.5 °C; Cold trough II: 0 °C, (-17) °C, ± 0.5 °C; Cold trough III: (-17) °C, (-34) °C, ± 0.5 °C; Cold trough IV: (-70) °C, ± 0.5 °C
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
Controlling temperature of cold trough : Room temperature ~ (-70) °C
Capacity : 20 L
Temperature range : Ambient +5°C to 100°C
Precision : ± 0.1℃
Freezing point range : -54°C to 2°C
Cold bath measurement temperature range : -70° to 20°C
Temperature controlling accuracy : ±0.5°C
Temperature controlling accuracy : ± 0.5 °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
| Capacity | 2.0 kVA |
| Speed of voltage increase | 2 k V/ s |
| Voltage inspection accuracy | 0.01 |
| Measurement range | Room temperature ~ 150°C |
| Stirring speed | 0 ~ 1200 r / min |
| Heating power | 25 W |
| Temperature controlling accuracy | ≤ 0.5 ℃ |
| Temperature controlling range | Room temperature ~ 200 ℃ |
| Power supply for illumination | 5 V |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Electric Muffle Furnace |
|
||||||||||||||||
| Temperature controller |
|
||||||||||||||||
| Electric heating plate |
|
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Precision of titration tube | Scale division is 0.02 ml |
| Graduated flask | 100 ml,50 ml |
| Conical flask | 100ml |
| Separatory funnel | 250ml |
Talk to us?