Solidifying Point Constant Temperature Water Bath LLTT-A10 is a tabletop unit designed as per ASTM D3944, Standard Test Method for Solidification Point of Petroleum Products, for isothermal heat treatment to the sample at room temperature to 60°C. Features 20 L capacity with double shell structure and PT100 & RTD temperature sensor. Equipped with two grades heating power, it offers high heating speed with good heat prevention. With stirring motor and digital temperature controller, this water bath offers uniform and stable temperature with stirring rate of 1200 r/min.
Buy Now View Catalog| Capacity | 20 L |
| Temperature range | Ambient +5°C to 100°C |
| Precision | ± 0.1℃ |
| Stirring range | 1200 r/min |
| Heating | Two grades |
| Working temperature | Ambient -10°C to +35°C |
| Humidity | RH < 85% |
| Temperature sensor | PT100 & RTD |
| Water bath | Double shell |
| Power supply | AC 220 V ± 10%, 50 Hz ± 5% |
| Heating power | 1000 W + 650 W |
| Motor power | 6 W |
| Power | 1800 W |
| Dimension (W×D×H) | 530×400×670 mm |
| Weight | 28 kg |
Solidifying Point Constant Temperature Water Bath is ideally used for critical applications requiring constant temperature accuracy and uniformity across petroleum, chemical industries, research and development laboratories.
Freezing point range : -54°C to 2°C
Cold bath measurement temperature range : -70° to 20°C
Temperature controlling accuracy : ±0.5°C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
Controlling temperature of cold trough : Room temperature ~ (-70) °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Controlling temperature of cold trough : Cold trough I: 0 °C, ± 0.5 °C; Cold trough II: 0 °C, (-17) °C, ± 0.5 °C; Cold trough III: (-17) °C, (-34) °C, ± 0.5 °C; Cold trough IV: (-70) °C, ± 0.5 °C
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Chamber quantity : 2 chambers
Chamber 01 temperature control : Ambient to -51 ℃
Chamber 02 temperature control : Ambient to -65 ℃
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Refrigeration speed : > 40 °C / 10 min
Repeatability for solidifying point : ≤ 2 °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Controlling temperature of cold trough : Cold trough I: RT ~ (-51) °C, ± 1°; Cold trough II:RT ~ (-80) °C, ± 1 °C
Ambient temperature : ≤ 30 ℃
Temperature controlling accuracy : ± 0.5 °C
Refrigeration system : New-type refrigeration compressor
Cold trough : One trough with two baths, temperatures in two baths are equal
Ambient temperature : (-10)℃ ~ 35 ℃
Relative humidity : ≤ 85 %
Sample cup Inner diameter : 31.0 ~ 32.0 mm
| Measurement range | Room temperature ~ 150°C |
| Stirring speed | 0 ~ 1200 r / min |
| Heating power | 25 W |
| Temperature controlling accuracy | ≤ 0.5 ℃ |
| Temperature controlling range | Room temperature ~ 200 ℃ |
| Power supply for illumination | 5 V |
| Capacity | 2.0 kVA |
| Speed of voltage increase | 2 k V/ s |
| Voltage inspection accuracy | 0.01 |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Precision of titration tube | Scale division is 0.02 ml |
| Graduated flask | 100 ml,50 ml |
| Conical flask | 100ml |
| Separatory funnel | 250ml |
| Electric Muffle Furnace |
|
||||||||||||||||
| Temperature controller |
|
||||||||||||||||
| Electric heating plate |
|
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
Talk to us?