Falling Weight Impact Tester TFWT-A10 is mainly used to calculate impact resistance of thermoplastic sheets, pipes and plastic fittings under given specified conditions of impact by means of falling weight. It determines anti-impact properties of plastic pipes, sheets and other products. This impact tester is adopted with PLC control & digital touch screen technology for controlling parts like proper figure setup, zero adjustment, preset dropping height, raising & dropping hammer. Adopted with pneumatic technology to prevent secondary impacts with 100 % capture rate.
Buy Now View Catalog| Vacuum degree | |
| Accuracy | |
| Resolution | |
| Vacuum chamber effective size | |
| Vacuum chamber size | |
| Gas supply pressure | |
| Measuring range | |
| Precision | |
| Response time | |
| Display precision | |
| Output excursion | |
| Timer accuracy | |
| Temperature | |
| Relative humidity | |
| Working pressure | |
| Input pressure | |
| Temperature range | 10 to 35°C |
| Maximum falling height | 2000 mm |
| Resolution of displacement | 1 mm |
| Height error | < ± 2 mm |
| Hammer mass | 0.25 to 16 kg |
| Noses of strikers | d25 to d90 |
| Dimension | 730×700×3600 mm |
| Power supply | AC 220 V +/- 10 %, 50 Hz single phrase |
| Net weight | 300 kg |
| Gross weight |
Falling Weight Impact Tester is used for impact testing strength of plastic sheets, pipes.
Inclined adjustable angle : 0 to 40°
Panel width : 120 mm
Test area width : 80 mm
Impact Speed & Energy (charpy) : 2.9 m/s for 1J, 2J, 4J, 5J & 3.8 m/s for 7.5J, 15J, 25J
Impact energy (Izod) : 3.5 m/s for 1J, 2J, 4J, 5J, 7.5J, 15J, 25J
Resolution of impact energy : 0.001 J
The maximum temperature : 300°C
Temperature fluctuation : Within ± 0.5°C
Temperature uniformity : Within ± 1°C
Standard roller : 2000 ± 50 g
Testing stations : 6
Dimension (L*W*H) tester : 650×210×550 mm (6 stations)
Operating temperature : Ambient temperature to 300°C
Heating rate : 50°C/ h (5 ± 0.5°C/ 6 min) , 120°C/ h (12 ± 1°C/ 6 min)
Maximum temp. error with heating speed : ± 5°C under 50°C/ h, ± 1°C under 120°C/ h
Seal temperature : Room temperature -250°C
Control accuracy : ± 0.2°C
Dwell time : 0.1 S to 999.9 S
Standard roller : 2000 ± 50 g
Testing stations : 3
Dimension (L*W*H) tester : 320×210×550 mm (3 stations)
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Measurement mode | Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b |
| Stability | ≤ 0.1 within 30 min |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
Talk to us?