Whiteness meter TP-A11 is used to measure the whiteness of objects. Its compact, advanced circuit design ensures the accuracy and stability of measurement data. It measures ISO (R457) whiteness and fluorescence whitening of the materials. The whiteness meter is provided with light absorber to eliminate the influence of specular reflection of the sample.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Sample width | |
| Measuring range | |
| Measurement mode | |
| Stability | |
| Accuracy | |
| Tensile strength velocity | |
| Tensile return velocity | |
| Sample loading | |
| Clamp air pressure | |
| Repeatability | |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
| Zero drift | ≤ 0.1 % |
| Indication drift | ≤ 0.1 % |
| Indication error | ≤ 0.5 % |
| Test speed | |
| Repeatability error | ≤ 0.1 % |
| Mirror reflection error | ≤ 0.1 % |
| Light measurement | |
| Storage | |
| Dimension (L*W*H) | 360 × 264 × 400 mm |
| Net weight | 20 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Whiteness meter is widely used to measure whiteness in paperboard, textile printing & dyeing, paint, plastic products, ceramic, enamel, detergent, cosmetics.
Capacity : 10 -16000 mN
Resolution : 0.1 mN
Tearing arm : 104 ± 1 mm
Measurement range : 0.01 to 10 N
Slider weight : 200 g
Slider size : 63×63 mm
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?