Bekk Smoothness tester TP-L20 with microprocessor controlled system is used for determination of smoothness of the paper & cardboard by ‘Bekk Method’. Equipped with high-precision sensor and imported oil-free vacuum pump for smooth operations. The test results generated with Bekk smoothness tester, has shown correlation with print smoothness evaluation using offset ink.
Buy Now View Catalog| Measurement range | |
| Measuring scope | ( 1 to 9999) s, divided in to (1 to 15) s, (15 to 300) s, (300 to 9999) s, the automatic (no. more than 200 s) |
| Folding angle | |
| Tensile scope | |
| Folding head suture size | |
| Folding radius | |
| Resolution | |
| Accuracy | ±0.1 s within 300 s |
| Variability | |
| Speed | |
| Vacuum system volume (ml) |
Bigger volume: 380 ± 1 Smaller volume: 38 ± 1 |
| Contact pressure | 100 ± 2 kPa |
| Vacuum scope |
I) 50.66 to 48.00 II) 50.66 to 48.00 III) 50.66 to 29.33 Automatic: No limit |
| Air volume (50.66 kPa down to 48.00 kPa) |
Big vacuum volume: 10.00 ± 0.20 ml Small vacuum volume: 1.00 ± 0.05 ml |
| Maximum distance | |
| Compression speed | |
| Clamp pressure | |
| Diameter of upper clamp | |
| Diameter of lower clamp | |
| Pneumatic pressure | |
| Film resistance | |
| Dimension | 325×390×430 mm |
| Net weight | 30 kg |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
Smoothness tester is used in testing smoothness of coated label papers, sheets, smooth textures papers, printing papers photographs papers etc. in paper, printing packaging industry.
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Capacity : A: 20 to 500 J/m2 B: 500 to 1000 J/m2
Impact angle : 90°
Unit : Lb-ft/in2 J/m2
Sample (size) length : 38×70 mm
Measuring range : (1-500) mN.m (divided into 7 small ranges)
Indication error : 0.02
Measuring range : A (1 to 6) J indicating error ± 0.05 J
B (1 to 12) J indicating error ± 0.05 J
C (1 to 24) J indicating error ± 0.05 J
D (1 to 48) J indicating error ± 0.05 J
The indicating errors w.r.t measurement range of 20 to 80 %
Frictional resistance : <0.25 J
Pyramid dimension : Three sides: 60×60×60 mm, height 25 ± 0.7 mm, Arris edge fillet radius 1.5 ± 0.1 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measuring range : 0 to 4 mm
Accuracy : 0.01 or 0.001 mm
Gauge : Analogue gauge display
Metal Cylinder inner area : (100 ± 0.2) cm2
Metal Cylinder height : 50 mm
Metal roller width : (200 ± 0..5) mm
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
Talk to us?