Paper tearing tester TP-J20 is an advanced instrument used for testing tearing strength of the paper and paperboard. This tearing tester comes with 43 ± 0.5 mm tearing distance and 104 mm long tearing arm to locate paper material properly & perform the tearing test.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 0 to 1000 mN |
| Capacity | |
| Resolution | 0.1 mN |
| Indication error | ± 1 % |
| Tearing arm | 104 ± 1 mm |
| Tearing angle | 27.5° ± 0.5° |
| Chips distance | |
| Clamp- paper | |
| Resection length | |
| Tearing distance | 43 ± 0.5 mm |
| Frictional resistance | |
| Pyramid dimension | |
| Platen Size | |
| Operating stroke | |
| Compression speed | |
| Impact angle | |
| Unit | |
| Error | |
| Sample amount | |
| Speed adjustment range | |
| Track & force speed in stacking test | |
| Test area | |
| Area differential pressure | |
| Inner diameter of grip ring | |
| Dimension | |
| Weight | |
| Power supply |
Paper tearing tester has applications in determining tearing resistance property of paper films, sheets, woven materials, polypropylene, polyester, paper, cardboard, textile material sheets etc.
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measuring range : 0 to 4 mm
Accuracy : 0.01 or 0.001 mm
Gauge : Analogue gauge display
Sample size (L*B) : 230×50 mm (can join short samples together)
Rub pressure : 20 ± 0.2 N
Friction speed : 43 times / min
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?